Carlo Ancelotti, după Supercupa Europei: "Mai aveți vreun dubiu despre cine va câștiga Balonul de Aur?"

Carlo Ancelotti Balonul de Aur Karim Benzema Real Madrid Supercupa Europei Fotbal extern
Data publicarii: Joi 11 August 2022, 00:22
Data actualizarii: Joi 11 August 2022, 00:21

Real Madrid a câștigat Supercupa Europei, după ce a învins Eintracht Frankfurt, la Helsinki, scor 2-0.

Golurile formației antrenate de Carlo Ancelotti au fost marcate de David Alaba, în minutul 37, și Karim Benzema, în minutul 65. Real Madrid a cucerit astfel a cincea Supercupă a Europei.

Carlo Ancelotti: "Benzema se îndreaptă către Balonul de Aur! Mai aveți vreun dubiu?"

Karim Benzema a făcut un nou meci mare și a devenit al doilea cel mai bun marcator din istoria lui Real Madrid. Francezul l-a depășit pe legendarul Raul Gonzalez, a ajuns la 324 de reușite pentru formația blanco, iar Cristiano Ronaldo (450) rămâne singurul deasupra sa.

La finalul partidei, Carlo Ancelotti, antrenorul lui Real Madrid, a avut un discurs categoric, spunând că Balonul de Aur ar trebui să fie câștigat în acest an de Karim Benzema.

"Benzema este un jucător foarte important, e un lider de echipă. A marcat foarte multe goluri. A terminat sezonul bine, iar acum se îndreaptă către Balonul de Aur. Mai aveți vreun dubiu despre cine îl va câștiga? Eu cred că nu mai are nimeni îndoieli", a spus Carlo Ancelotti, imediat după meci, potrivit Marca.

Sezonul 2021/2022 a fost cel mai bun din cariera lui Karim Benzema. Francezul a marcat 44 de goluri și a oferit 15 pase decisive în cele 46 de meciuri jucate și a reușit să câștige Liga Campionilor, campionatul în La Liga și titlul de golgheter al Spaniei, cu 27 de reușite.

Deținătorul Balonului de Aur este Lionel Messi. În 2021, Karim Benzema a încheiat pe locul 4 în cursa pentru prestigiosul trofeu, în spatele lui Messi, Robert Lewandowski și Jorginho.