Explicațiile lui Adrian Mutu pentru egalul obținut cu FC Argeș: "Vorbim de bucătăria internă"

Adrian Mutu FC Arges - Rapid Bucuresti Superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 04 Decembrie 2022, 22:15
Data actualizarii: Duminica 04 Decembrie 2022, 22:19

FC Argeş a terminat la egalitate cu Rapid Bucureşti, scor 1-1, la Piteşti, într-un meci din etapa a 19-a a Superligii de fotbal.

Rapid a deschis scorul prin Ştefan Pănoiu (minutul 2), la o ieşire greşită a portarului Alexandru Greab. A fost al patrulea cel mai rapid gol din acest sezon al Superligii, după 92 de secunde. Ionuţ Andrei Şerban (minutul 60) a marcat golul egalării, după o minge respinsă greşit de defensiva giuleşteană.

Gazdele au trecut pe lângă golul victoriei în minutul 90+2, când Bryan Alceus a reluat din 3 metri în portarul Horaţiu Moldovan la centrarea lui Antonio Jakolis.

Ambele echipe sunt la al treilea meci consecutiv fără victorie în campionat, două egaluri şi un eşec în ambele cazuri. În tur, Rapid s-a impus cu 2-1.

Declarațiile lui Adrian Mutu după FC Argeș - Rapid 1-1

"A fost un meci echilibrat, fiecare echipă a avut câte o repriză. Prima a fost a noastră, puteam majora scorul.

Cât am fost proaspeți, n-am avut nicio problemă, dar, după aceea, ținând cont de situația în care ne aflăm, cu cinci jucători de la Academie pe bancă... Câteodată ai parte de ghinion, restul, vorbim de bucătăria internă.

Belu are 30 de minute tot campionatul, Vojtus avea 45 de minute tot campionatul. Emmers a intrat după o lună, iar de pe bancă putea veni doar Ciobanu. Restul, copii, iar lipsa de experiență își spunea cuvântul într-un astfel de meci. Ăștia suntem, nu căutăm scuze.

Mie mi-ar plăcea să nu primesc gol, să avem apărarea cea mai bună. Până la urmă, astăzi am fost egalați, nu am alergat noi după egalare, puteam majora scorul.

În momentul în care nu ai soluții pentru a aduce prospețime, e greu să schimbi ceva. Terenul a fost greu. Dacă aș fi avut schimbări, lucrurile ar fi stat altfel, pentru că noi am fost periculoși mereu când am ajuns în careu", a declarat Adrian Mutu la finalul partidei