"Puțin fotbal, așteptările erau mari". Viorel Moldovan, verdict clar despre partida Universitatea Craiova - Hermannstadt

Viorel Moldovan Hermannstadt Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Sambata 28 Ianuarie 2023, 22:38
Data actualizarii: Sambata 28 Ianuarie 2023, 22:46

Universitatea Craiova a obţinut prima victorie sub comanda lui Eugen Neagoe, 2-0 cu FC Hermannstadt, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 23-a a Superligii.

Universitatea Craiova s-a impus prin golurile marcate de Andrei Ivan (minutele 48, 69), primul cu un şut cu efect la colţul lung, din marginea careului, iar al doilea cu o lovitură de cap la cornerul executat de Alexandru Cîmpanu.

Craiovenii au făcut o primă repriză slabă, având o singură ocazie, prin brazilianul Rivaldinho (minutul 42), al cărui şut din unghi a fost respins de Letica.

Eugen Neagoe a stat în premieră pe banca tehnică a gazdelor, după ce la meciul său de debut (0-1 cu FC Botoşani, în deplasare), echipa a fost condusă de pe margine de secundul Ionuţ Stancu.

La meci a asistat şi Rivaldo, fostul câştigător al Cupei Mondiale şi al Balonului de Aur, tatăl lui Rivaldinho primind un tricou al Universităţii din partea preşedintelui Sorin Cârţu înainte de meci.

Reacția lui Viorel Moldovan despre meciul din Bănie

Internaționalul român a remarcat că formația antrenată de Eugen Neagoe a avut o primă repriză sub așteptări, dar că și-a revenit în partea secundă.

"Gazon impecabil, dar puţin fotbal. Chiar de Craiova, aşteptările erau mari. Prima repriză modestă ca exprimare, au fost doar două şuturi pe spaţiul porţii. (...) Un joc bun prestat în a doua repriză, şi-au ridicat nivelul, era ce aşteptam. Până la urmă o victorie meritată!", a spus Viorel Moldovan, la Orange Sport.