Rapid - CFR Cluj Dan Petrescu Superliga Superliga Dan Petrescu
Data publicarii: Luni 01 Mai 2023, 23:30
Data actualizarii: Luni 01 Mai 2023, 23:40

CFR Cluj a pierdut cu Rapid București, scor 1-3.

Cele două echipe s-au duelat în etapa cu numărul șase din play-off-ul Superligii. În urma înfrângerii, CFR Cluj a ratat șansa de a se apropia la două puncte de liderul Farul Constanța și de a o devansa pe FCSB, care și-a revendicat poziția a doua în clasament.

După meci, Dan Petrescu a luat la țintă jucătorii și arbitrajul, iar printre altele l-a remarcat Alin Fică, mijlocașul central cu un singur minut în play-off, până la meciul din Giulești, pe care l-a introdus în formula de start împotriva Rapidului.

„Ce mă bucură este jocul excelent al lui Fică. A fost cel mai bun jucător al nostru. Nu mă așteptam să joace așa bine. Un meci cu așa intensitate și așa greu... el e un câștig pentru echipă. Merită, s-a antrenat bine tot timpul, joacă în stânga, dreapta, la mijloc și e câștigul nostru cel mai mare”, a spus Dan Petrescu.

Mijlocașul central, care are și două titluri în palmares cu echipa din Gruia, adunase doar 58 de minute în acest sezon, acumulate în trei prezențe, câte una în play-off, campionatul regulat și Cupa României, înainte de partida cu Rapid.

Rapid București - CFR Cluj 3-1

Giuleștenii au început în forță. Marko Dugandzic a fructificat o lovitură de la 11 metri în minutul nouă, iar Kait a majorat diferența trei minute mai târziu. Christophe Braun a dus scorul la 2-1, dar croatul de la Rapid a marcat din nou și a readus avantajul de două goluri pe tabela de marcaj pentru echipa sa.

Echipele de start

• Rapid București: Moldovan - Onea, Săpunaru, Grigore, Morais - Kait, Albu - Sefer, Ioniță II, Bamgboye - Dugandzic
  • CFR Cluj: Scuffet - Manea, Țîru, Yuri, Braun - Boateng, Muhar, Fica - Bîrligea, Janga, Krasniqi