„Nu e rezultatul dorit, dar e corect!” Concluziile lui Lucian Filip după remiza cu Universitatea Craiova

Lucian Filip FCSB Universitatea Craiova Superliga
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 18 Martie 2023, 22:42
Data actualizarii: Sambata 18 Martie 2023, 22:42

FCSB și Universitatea Craiova s-au duelat în prima etapă din play-off-ul Superligii României, scor 1-1.

Jovan Markovic a deschis scorul pe Arena Națională cu o execuție superbă, după ce a driblat trei fotbaliști de-ai roș-albaștrilor, iar Universitatea Craiova a intrat la pauză cu avantaj pe tabelă. Malcom Edjouma a restabilit egalitatea cu o execuție frumoasă cu capul, după o centrare bună a lui Risto Radunovic.

Astfel, cele două echipe au plecat cu câte un punct din primul duel al play-off-ului, care anunță o luptă încinsă la titlu.

Lucian Filip: „Nu e rezultatul dorit, dar e corect!”

Lucian Filip, preparatorul fizic de la FCSB, a vorbit la finalul partidei despre jocul făcut de echipa pregătită de Mihai Pintilii. Fostul fotbalist a analizat jocul echipei, punctând ce îmbunătățiri trebuie făcute.

„Cred că ne-am lovit de agresivitatea lor în prima repriză, nu ne-am creat multe ocazii, dar în a doua am reușit să aducem mai mult mingea în fața porții. Nu e rezultatul dorit, dar e corect. E semi-eșec, nu trebuie să lăsăm capul în pământ, trebuie să ne revenim cât mai repede, se anunță un play-off interesant.

Le mulțumesc fanilor care au fost în această seară, sper să îi facem fericiți, nu e nimic pierdut. Mai sunt multe meciuri. A doua repriză a fost mai bună, cum am zis, ieșirile lui Coman și Octavian Popescu au fost foarte bune și atât.

Nu știu dacă suntem îngrijorați, suntem nemulțumiți că nu câștigăm cu contracandidatele, dar să sperăm că rezolvăm această problemă. Mi-aș fi dorit să jucăm tot meciul cum am jucat a doua repriză, acesta ar fi un exemplu pe care l-aș putea da. Le-am zis jucătorilor să pasăm mai repede, să scoatem mai mult mingea la margine.

Fundașii au făcut marcaj destul de larg, atacantul știm cu toții că e de valoare, a fructificat spațiul ce i-a fost dat. Am jucat cu o echipă puternică, play-off-ul e echilibrat, Craiova e o echipă bună. Eu sper să găsim formula ideală în apărare, contează cum se vor pregăti în perioada următoare și vreau ca cei mai buni jucători să fie în primul 11”, a declarat Lucian Filip la finalul meciului.

FCSB ocupă locul al treilea în clasament cu 30 de puncte, la două în spatele Farului și lui CFR Cluj, care joacă duminică. Universitatea Craiova are 28 de puncte și se află pe locul al patrulea.

În următoarea etapă, roș-albaștrii joacă în deplasare cu Sepsi Sf. Gheorghe, în timp ce oltenii joacă pe teren propriu cu campioana en-titre, CFR Cluj.