VIDEO Aproape de recordul suprem deținut de marea rivală! La câte meciuri consecutive fără înfrângere în Champions League a ajuns Manchester City

Manchester City Champions League Manchester United Pep Guardiola Sir Alex Ferguson Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 10 Aprilie 2024, 11:22
Data actualizarii: Miercuri 10 Aprilie 2024, 11:28

În turul sferturilor de finală, echipa lui Pep Guardiola a remizat pe ”Santiago Bernabeu”, 3-3 cu Real Madrid.

A fost un adevărat ”thriller” la meciul de marți seara dintre Real Madrid și Manchester City încheiat cu o remiză, scor 3-3, în prima manșă din sferturile de finală ale UEFA Champions League, și cu o nouă performanță istorică a trupei lui Pep Guardiola.

Bernardo Silva a deschis scorul încă din minutul 2, însă Ruben Dias a marcat în propria poartă în minutul 12, iar Real a trecut în avantaj după doar două minute prin reușita lui Rodrygo.

În repriza secundă, City a controlat jocul, iar Foden a restabilit egalitatea în minutul 66, cu o execuție splendidă. Gvardiol a marcat și el după doar cinci minute. Scorul final a fost stabilit în minutul 79 de Fede Valverde.

Astfel, calificarea în ”careul de ași” se va juca pe Etihad Stadium, pe 17 aprilie.

”Am reușit, am înscris trei goluri pe Bernabeu, este foarte bine, aici este Bernabeu, prietene!”, a declarat după meci Pep Guardiola, antrenorul lui Manchester City, echipă care a ajuns la o serie extraordinară de 22 de partide consecutive fără înfrângere în Champions League, a doua din istoria competiției însă.

Recordul de invincibilitate în Champions League aparține rivalei din oraș, Manchester United, cu 25 de meciuri consecutive fără eșec între 2007 și 2009, sub comanda legendarului Sir Alex Ferguson.