David Popovici, desemnat cel mai bun înotător de la Campionatele Europene, deși s-a retras din finala de la 400 de metri!

david popovici 100 m liber 200 m liber 400 m liber Campionatele Europene de Inot Sporturi
Data publicarii: Joi 18 August 2022, 09:55
Data actualizarii: Joi 18 August 2022, 09:57

Înotătorul român a câștigat la Campionatele Europene de la Roma aurul la 100 și 200 de metri liber.

UPDATE JOI 08:00 Federația Română de Natație și Pentatlon Modern a anunțat că David Popovici a fost desemnat cel mai bun sportiv în probele masculine de la Campionatele Europene de la Roma!

”Probele de înot de la Campionatul European de natație pentru seniori de la Roma s-au încheiat miercuri seara, 17 august 2022. Au fost șase zile magice pentru România, care a cucerit două medalii de aur prin David Popovici, tânărul și extrem de valorosul sportiv al nostru care a uimit din nou, nu doar un continent, ci și întreaga planetă!

Iar evoluțiile lui David de la Foro Italico nu puteau trece neobservate. În această seară (n.r. - miercuri), la finalul probelor de înot, David Popovici a fost desemnat cel mai bun sportiv în probele masculine, iar Ruta Meilutyte (Lituania) a fost desemnată cea mai bună sportivă în probele feminin.

Clasamentul a fost realizat pe baza unui punctaj, în urma celor mai bune performanțe din competiție.

La masculin, David a totalizat 1.003 puncte, pentru timpul din finala de 100 m liber (46.86 s – nou record mondial de seniori) și a fost urmat în clasament de Mykhaylo Romanchuk (Ucraina) – 982 de puncte şi de Thomas Ceccon (Italia) – 979 de puncte.

La feminin, Ruta Meilutyte a totalizat 985 de puncte”, a precizat federația de profil pe pagina oficială de Facebook.

UPDATE MIERCURI ORA 12:20 David Popovici s-a retras din finala de la 400 de metri! Din informațiile sport.ro, nu este vorba despre o accidentare.

Federația de profil a anunțat pe pagina oficială de Facebook,  la ora 12:45, motivele deciziei lui Popovici:

”David Popovici nu va înota în finala de la 400m liber!

Antrenorul Adrian Rădulescu, împreună cu staff-ul tehnic, au decis să îl retragă pe David Popovici din finala de 400 m liber la Campionatul European de natație seniori de la Roma. Programul încărcat din perioada următoare, consumul foarte mare pe care l-ar fi avut în finală și dorința de a pregăti cât mai bine participarea la Campionatul Mondial de juniori de la Lima (Peru) – o competiție foarte puternică – sunt motivele care stau la baza acestei decizii.

David Popovici vă mulțumește pentru sprijinul necondiționat de care a avut parte pe toată durata competiției de la Roma și vă așteaptă mesajele de încurajare și la următoarele întreceri”.

Înotătorul român rămâne astfel cu două medalii de aur câștigate la Campionatele Europene de la Munchen, la 100 m liber (cu record mondial) și 200 m liber (cu record mondial de juniori).

UPDATE ORA 10:55 S-a încheiat și ultima seria a calificărilor, cea de-a cincea. David Popovici este în finala de 400 de metri liber, o probă nouă pentru el! Românul a obținut al patrulea timp (3:47,99) din calificări. Finala este programată în această seară, de la ora 19:53.

UPDATE ORA 10:50 După rezultatele din seria 4, David Popovici rămâne cu cel mai bun timp! Urmează ultima serie de calificare.

UPDATE ORA 10:45 Și după rezultatele din seria 3, David Popovici are cel mai bun timp din calificări!

UPDATE ORA 10:40 Seria 2 a fost câștigată de cehul Ondrej Gemov cu 3:54,00, la șase secunde distanță de timpul lui Popovici!

UPDATE ORA 10:35 Urmează celelalte 4 serii de calificare.

UPDATE ORA 10:30 David Popovici a câștigat fără probleme prima serie (3:47,99), dar trebuie să aștepte încheierea calificărilor pentru a afla dacă va înota în finala programată astăzi, de la ora 19:30.

UPDATE ORA 10:15 David Popovici va concura într-o serie ”scurtă”, cu Pit Brandenburger (Luxemburg) și Franc Aleksi (Albania).

La 400 de metri liber nu există semifinale, intră direct în finală înotătorii cu cei mai buni opt timpi din toate seriile de calificare.

Știrea inițială

După ce a luat aurul la 100 de metri (cu record mondial) și la 200 de metri (cu record mondial de juniori), David Popovici (17 ani) începe miercuri dimineața, de la 10:27, cursa pentru calificarea în finala de la 400 de metri de la Campionatele Europene de înot de la Roma.

Este o probă nouă pentru Popovici, o provocare pentru campionul de la 100 și 200, iar în seria de calificare va concura alături de doar doi sportivi, românul neavând timp de referință și fiind astfel repartizat în cea mai modestă serie.

Ce a declarat Camelia Potec, președintele federației

"Mâine (n.r. - miercuri) pentru el urmează 400 m liber, una nouă pentru David. Apoi pentru el urmează Campionatele Mondiale de juniori peste două săptămâni.

Ne dorim ca el să ajungă cu bine în Peru la Mondiale şi să devină primul sportiv român, dacă nu cumva din lume, încă nu ştiu, dar să devină primul înotător român care reuşeşte într-un an absolut toate titlurile. Aşa cum la tenis sunt turneele de Grand Slam. Adică patru campionate majore, Mondialele de seniori şi juniori, şi Europenele de seniori şi juniori", a declarat Camelia Potec, președintele Federației Române de Natație și Pentatlon Modern.