DuBYE SIMONA! Halep a pierdut cu Ivanovici, 6-7 2-6. Romanca pica pe 4 in clasamentul WTA

Live Blog

Turneul de la Dubai

Data publicarii: Miercuri 17 Februarie 2016, 20:23
Data actualizarii: Miercuri 17 Februarie 2016, 23:41

22:11 17 Feb

Ilie Nastase: Simona sa ia pauza pana la Roland Garros

Ilie Nastase crede ca Simona Halep ar trebui sa isi ia o perioada de pauza si sa revina abia inainte de Roland Garros.

"Eu, daca as fi in locul Simonei, m-as opri o luna sau doua. M-as reface complet, si cu glezna si cu stomacul si cu deviatia de sept. Apoi m-as pregati pentru Roland Garros. Marea ei sansa este sa castige acolo. Si eu si Virgina (Ruzici - n.red.) am castigat acolo pentru ca am fost crescuti pe zgura. Sansa ei este la Roland Garros, eu m-as pregati doua-trei saptamani inainte de turneu",
a spus Nastase la Sport.ro.

"Sigur ca a avut niste probleme. Dar jucatoarele la care a pierdut, in afara de chinezoaica de Australian Open, au fost toate jucatoare bune. Ana Ivanovici a fost numarul 1 mondioal. Deci ea a avut un meci foarte dificil. A avut putina nesansa sa intalneasca o adversara buna din primul meci. In sport sunt si contraperformante si trebuie sa le acceptam", a mai declarat acesta.

18:31 17 Feb

MECI! Ivanovici se impune cu 7-6 6-2 si Simona pica pe locul 4 WTA. Simona poate ajunge pe locul 5 daca Muguruza ajunge in semifinala!

Halep - Ivanovici 6-7 2-5: Break pentru Ivanovici la 15, Simona este cazuta fizic si psihic in acest meci. Sarboaica reuseste sa faca al treilea break in acest game si serveste pentru meci!

Halep - Ivanovici 6-7 2-4: Game castigat de Ivanovici, dupa un challenge cerut la ultimul punct!

Halep - Ivanovici 6-7 2-3: In sfarsit, Simona isi pastreaza serviciul si revine putin in set, insa are nevoie de un break pentru a egala situatia!

Halep - Ivanovici 6-7 1-3: Game facut de Ivanovici pe propriul serviciu iar sarboaica se distanteaza pe tabela. Simona pare iesita din joc in acest moment.

Halep - Ivanovici 6-7 1-2: Break facut de sarboaica... Momente grele pentru Simona!

Halep - Ivanovici 6-7 1-1: Re-break reusit de Simona, care reintra in meci! Are nevoie de cateva mingi bune pentru a pune stapanire pe meci.

Halep - Ivanovici 6-7 0-1: Break la 0 facut de sarboaica :(

SET pentru Ivanovici: 7-6. Sarboaica reuseste sa se impuna in tie-break cu 7-2!

Halep - Ivanovici 6-6: AS pentru Simona, care egaleaza. Urmeaza tie-break.

Halep - Ivanovici 5-6: Game incredibil intre cele doua jucatoare, cu rasturnari de situatie! Sarboaica reuseste in cele din urma sa castige...

Halep - Ivanovici 5-5: Minge de set pierduta de Halep care trimite de 3 ori la rand in fileu si meciul este egal.

Halep - Ivanovici 5-4: As pentru Ana, care castiga game-ul si se mentine aproape de Simona. Jucatoarea noastra serveste pentru set. Simona alterneaza momentele in care face fata jocului sarboaicei cu momente in care nu are raspuns la "decisivele" Anei.

Halep - Ivanovici 5-3: Game rapid facut si de Simona, care e la un game de castigarea primului set.

Halep - Ivanovici 4-3: Game rapid facut de Ivanovici, care a avut mai multe lovituri castigatoare.

Halep - Ivanovici 4-2: Inca un game lung, de data aceasta pe serviciul Simona. Halep salveaza o minge de break si isi pastreaza avansul pe tabela.

Halep - Ivanovici 3-2: Cel mai lung game al meciului este castigat cu greutate de sarboaica.

Halep - Ivanovici 3-1: Meciul se reia dupa aproape 20 de minute. Simona salveaza o minge de break si isi castiga serviciul.

Halep - Ivanovici 2-1: Sarboaica reuseste sa castige primul game din acest meci. Partida este intrerupta cateva minute pentru a se usca mai bine o zona din spatele terenului, afectata de ploaie.

Halep - Ivanovici 2-0: Inceput perfect de meci pentru Simona, care se distanteaza in primul set!

Halep - Ivanovici 1-0: BREAK! Simona intoarce scorul in primul game, de la 30-0, si reuseste break-ul!

18:18 17 Feb

Halep - Ivanovici incepe la 18:30.

16:16 17 Feb

Ploaia a dat peste cap programul meciurilor de la Dubai. Partida dintre Simona Halep si Ana Ivanovici era programata sa inceapa in jurul orei 17:00, dar va fi decalata din cauza faptului ca meciurile din aceasta dupa amiaza au fost oprite de ploaie.

20:51 16 Feb

Anul trecut, camilele i-au purtat noroc lui Halep in drumul spre titlu. Acum, arabii au dus-o in cea mai noua atractie a Dubaiului: printre...dinozauri.

Halep a admirat florile, animalele si sculpturile speciale din gradinile stralucitoare din Dubai.

Simona s-a plimbat printre lei si dinozauri. Halep spera sa straluceasca si in acest an la Dubai. Va da peste Ana Ivanovic in primul meci.

Intre meciuri, Halep se poate relaxa la cursele de ogari. Cei mai bogati oameni din Emirate pun la bataie bani grei pe preferatii lor.

15:06 16 Feb
Halep - Ivanovic

Simona Halep o va intalni pe Ana Ivanovic, miercuri de la ora 17:00, in optimile de finala ale turneului WTA de la Dubai, dotat cu premii totale de 1.734.900,  dupa ce a spulberat-o pe australianca de origine rusa Daria Gavrilova cu 6-1, 6-0

Ivanovic (28 ani, 17 WTA) a avut nevoie de doar 53 de minute pentru a obtine victoria in primul tur la Dubai, in fata unei adversare valoroase, Gavrilova (21 ani) ocupand locul 35 in ierarhia mondiala.

De altfel, Gavrilova castigase prima confruntare directa, anul trecut, in turul al doilea la Roma, cu 5-7, 7-6 (2), 7-6 (7).

Halep (24 ani, 3 WTA), principala favorita la Dubai, si sarboaica Ivanovic (28 ani, 20 WTA), semifinalista la Sankt Petersburg, s-au intalnit de patru ori, iar scorul este egal, 2-2.

Ivanovic a castigat in 2013, la Doha, in turul al doilea, cand Halep a abandonat dupa primul set (6-3 pentru Ana), si in 2014 la Turneul Campioanelor de la Singapore, cu 7-6 (7), 3-6, 6-3, in grupa. Halep s-a impus in 2013 in semifinalele Turneului Campioanelor ''B'' de la Sofia, cu 2-6, 6-1, 6-3, si in 2014, in sferturi, la Madrid, cu 6-2, 6-2. Cele doua ar fi trebuit sa joace in 2014 si in sferturi la Beijing, dar Simona s-a retras.

Simona Halep este detinatoarea titlul la Dubai, dupa ce a dispus in finala de anul trecut de Karolina Pliskova (Cehia), cu 6-4, 7-6 (4). Romanca, beneficiara unui wild card, a intrat direct in optimile de finala ale competitiei de anul acesta.

21:27 15 Feb
Primele surprize la Dubai

Karolina Pliskova, a sasea favorita a turneului, a fost eliminata in primul tur. Americanca Coco Vandeweghe a batut-o pe jucatoarea care a invins Romania la Fed Cup.

Pliskova a pierdut cu 5-7, 1-6 in fata partenerei de dublu mixt a lui Tecau de la Australian Open.

De asemenea, Svetlana Kuznetsova, a 8-a favorita, a parasit si ea competitia. Aceasta a fost eliminata de Julia Goerges, dupa un categoric 0-6, 1-6.

In fine, Ekaterina Makarova a fost eliminata de Madison Brengle dupa o ora si 45 de minute de joc, scor 4-6, 5-7.

Tot astazi, Andrea Petkovic a trecut de Camilla Giorgi, scor 6-2, 6-1.

16:56 15 Feb
Halep se plange de presiunea la care o supun oamenii "in tara ei"

Simona Halep, locul 3 in ierarhia mondiala a jucatoarelor de tenis, a dezvaluit ca in Romania i se spune ca "trebuie sa castige toate meciurile", dar ea a subliniat ca "nu este un robot", intr-o serie de declaratii pentru site-ul turneului WTA Premier de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), incheiat anul trecut cu victoria sportivei originare din Constanta.

"In tara mea toata lumea imi spune ca trebuie sa castig toate meciurile, dar nu sunt un robot", a declarat Halep, care va concura pentru cincea oara in turneul de la Dubai. "Sunt o fata normala si o jucatoare normala. Am suisuri si coborasuri. Pot sa castig un meci mare, pot sa pierd unul mai putin important. Vreau doar sa joc cu toata puterea, plina de ganduri pozitive. Incerc sa nu ma gandesc la ce zice lumea despre rezultatele mele sau despre tenisul pe care-l practic", a spus ea.

"Am invatat multe lucruri. Am invatat cum sa joc fara presiune cand trebuie sa apar ceva, sa apar puncte sau titlul castigat. si am invatat ca daca sunt relaxata si ma bucur de ceea ce fac, asta ma ajuta sa ma concentrez mai bine si pot sa castig meciuri grele. in 2014 am jucat bine, dar in 2015 am facut multe imbunatatiri in jocul meu, dar si in viata mea, si in acest moment sunt destul de solida si de increzatoare in jocul meu", a adaugat jucatoarea.

Halep va incepe miercuri tentativa de a-si apara titlul. Ea o va intalni in optimile turneului pe invingatoarea meciului dintre sarboaica Ana Ivanovic si australianca Daria Gavrilova.

La competitia ce se incheie duminica participa 10 din primele 20 de jucatoare in clasamentul WTA, printre care finalista de la Wimbledon, Garbine Muguruza, si dubla invingatoare de pe iarba londoneza, Petra Kvitova, ce a triumfat in 2013 la Dubai.

Simona Halep a cucerit titlul la Dubai anul trecut, dupa ce a dispus in finala de Karolina Pliskova (Cehia), cu 6-4, 7-6 (4).

20:05 14 Feb

:)

"Do you have a map? Because I'm getting lost in your eyes" ????Petra Kvitová, Simona Halep and Garbiñe Muguruza share their worst #ValentinesDay pick up lines! ????????

Posted by WTA on Sunday, February 14, 2016
14:35 14 Feb

Simona Halep a primit un trandafir din partea organizatorilor Dubai Open, de Valentine'S Day

11:44 13 Feb

Traseul Simonei pana in finala

11:41 13 Feb

Simona Halep isi apara trofeul la Dubai in acest an. Romanca este cap de serie numarul 1, fiind urmata de alte trei jucatoare din top 10, Muguruza (locul 5 WTA), Suarez Navarro (8) si Petra Kvitova (9).

Turneul are premii totale de 1,7 milioane de dolari, castigatoarea urmand sa incaseze 465.480 de dolari, iar locul doi ceva mai mult de jumatate, 254,124 de dolari.