Rafael Nadal i-a transmis un mesaj marelui rival Novak Djokovic, înainte ca sârbul să își înceapă participarea la Roland Garros 2025, turneu în care caută al 25-lea titlu de mare șlem al carierei.
Tenismenul din Manacor a ținut să îi transmită jucătorului din Serbia că toate emoțiile puternice aduse de competiție se vor diminua și dizolva semnificativ, după momentul în care va agăța, pentru ultima dată, racheta în cui.
Rafael Nadal, mesaj către Novak Djokovic, singurul jucător din „Big 4” încă în activitate
Nadal le-a comunicat parizienilor că se bucură că a putut să nutrească rivalități cu spirit sportiv cu Roger Federer, Novak Djokovic și Andy Murray.
„După toți acești ani în care am concurat pentru toate titlurile, e uimitor cum timpul schimbă perspectiva. Novak, tu încă nu știi, dar toate aceste emoții puternice pe care le-am avut când am fost rivali se schimbă enorm, la final de carieră.
Până la urmă, cu toții ne-am atins visurile și cred că am construit rivalități extraordinare. Am arătat lumii că putem să luptăm cât de dur putem, dar fiind buni colegi și respectându-ne unul pe altul,” a spus Rafael Nadal în timpul ceremoniei extraordinare organizate în onoarea lui.







































