(P) Început cu dreptul în lupta pentru Cupa Mondială: România - Lituania: 3 la 1

Data publicarii: Vineri 13 Septembrie 2024, 10:13
Data actualizarii: Vineri 13 Septembrie 2024, 10:15

România trece de Lituania în Liga Naţiunilor. etapa a doua, cu scorul de 3 la 1.

Meciul s-a jucat în Ghencea, iar după victoria reuşită, cea mai aşteptată ştire sportivă pentru fanii români este ca echipa României obţine punctajul maxim în Liga Naţiunilor.

Înainte de meciul România - Lituania

Dacă în prima etapă din Grupa a 2-a din Liga C în Nations League, echipa de fotbal a României a învins Kosovo cu scorul clar de 3 la 0, următorul pas în lupta pentru Cupa Mondială a însemnat un nou meci cu Lituania. Potrivit celor de la 1X2, și de această dată, şansa a fost de partea României care a învins Lituania cu 3 la 1, după un meci care a fost pe placul suporterilor din România.

Răzvan Marin, unul din cei mai apropiaţi fotbalişti selectaţi în lotul naţional de fotbal, declara înaintea meciului cu Lituania că toată echipa este foarte motivată după venirea noului antrenor Mircea Lucescu. Acesta a adus linişte şi încredere, doua ingrediente necesare echipei pentru a putea să se focuseze pe lupta cu echipa din Lituania pe stadionul din Ghencea.

Acesta esta o parte din declaraţia lui Răzvan Marin după victoria cu Kosovo:

"Noi oricum tot timpul am încercat să dăm totul pe teren, să arătăm cât mai bine. E normal să apară critici când nu sunt rezultate. Acum suntem într-un moment bun. Ne dorim să continuăm pe acest drum și să mulțumim, cât putem, pe toată lumea.

Sincer nici acum terenul nu era extraordinar în Kosovo. Cred că încrederea pe care o avem noi ca grup contează foarte mult și asta ne-a adus în punctul ăsta”.

Şi se pare că Marin a avut dreptate pentru că victoria cu Lituania reprezintă încă un succes pentru antrenorul experimentat Mircea Lucescu.

România - Lituania 3-1, cronica unei victorii clare

Fotbaliştii români au început în forţă jocul, astfel că în minutul 4 deja Valentin Mihăilă schimba scorul pe tabela de marcaj, cu un gol aplaudat de suporteri la scena deschisă. Extazul de început nu a durat prea mult pentru că în minutul 6, fotbalistul lituanian Kucys aducea egalitatea. Cu acest scor de 1-1 s-a şi intrat la pauză.

În a doua repriză, mai exact în minutul 78, Antanavicius a înscris un gol pentru Lituania, dar acesta a fost anulat pentru fault. Partida a fost reluată rapid şi 8 minute mai târziu, Ianis Hagi a fost faultat în careu. După analiza imaginilor, arbitrul a acordat lovitura de la 11 metri, iar Răzvan Marin a înscris din penalty.

Era 2–1 pentru România, dar meciul încă nu se terminase. În minutul 90+2, Alex Mitriță, fotbalistul convocat recent de Mircea Lucescu în lotul naţionalei, a înscris ultimul gol al meciului şi astfel a diferenţiat clar victoria României în fața Lituaniei.

După meciul victorios

Victoria din Ghencea asupra Lituaniei face ca echipa României la fotbal să acumuleze 6 puncte în grupa din Naţional League, care este de altfel numărul maxim. Din aceeaşi grupă mai fac parte Cipru şi Kosovo. Astfel, România este singura echipă cu două victorii din grupă, pe locurile 2 şi 3 se află Kosovo şi Cipru fiecare cu o victorie, iar în coada listei rămâne Lituania cu două pierderi.