Cetățenii au înscris golul de 2-2 în minutul 90+8. Erling Haaland a deschis scorul în minutul 9, iar al doilea gol al gazdelor a fost marcat de Stones, în minutul 90+8. Pentru Arsenal au înscris Calafiori ’22 şi Magalhaes ‘45+1.

Atacantul norvegian a marcat al zecelea său gol în doar cinci etape din Premier League, în acest sezon. Mai mult, are acum 100 de goluri pentru Manchester City în 105 meciuri jucate, un record.

Ce a declarat Pep Guardiola despre accidentarea lui Rodri

În al 16-lea minut al partidei, Rodri a acuzat probleme serioase la nivelul genunchiului drept și nu a mai putut continua partida. Pep Guardiola l-a scos din teren pe mijlocașul cu șanse reale la câștigarea Balonului de Aur, iar în locul său l-a introdus pe Mateo Kovacic.

Verdictul medicilor a fost unul crunt pentru mijlocașul spaniol: o ruptură a ligamentului încrucișat anterior, accidentare care îl va ține departe de teren pentru restul acestui sezon.

"Când rămâi fără cel mai bun mijlocaș din lume, Rodri, este o mare pierdere. Dar datoria mea este să găsesc o soluție. Când un jucător este de neînlocuit, trebuie să compensăm prin efortul de echipă", a spus tehnicianul, după partida cu Watford, din Cupa Ligii Angliei.