Cine ia titlul în Premier League? Fanii englezi au votat, iar ”câștigătoarea s-a impus” la limită

Premier League Fani Titlu Anglia
Data publicarii: Miercuri 21 August 2024, 19:12
Data actualizarii: Miercuri 21 August 2024, 19:27

Premier League, sezonul 2024-2025, a început pe 16 august 2024 și se va termina pe 25 mai 2025. Prima ligă engleză a consumat, deja, prima rundă.

Stagiunea cuprinde, în total, 33 de etape programate pentru weekend, patru etape intermediare și o rundă de meciuri în perioada bank holiday (sărbătoare publică, zile libere pentru restul profesiilor).

Conducerea Premier League s-a asigurat că nicio echipă nu va juca la intervale mai mici de 60 de ore, după ce fotbaliștii s-au plâns de programul foarte încărcat. În prima etapă din noul sezon, favoritelel a titlu Manchester City, Arsenal sau Liverpool au câștigat. ”Cetățenii” au trecut cu 2-0 de Chelsea, ”tunarii” au trecut cu 2-0 de Wolves, iar ”cormoranii” au învins cu 2-0 Ipswich.

Fanii englezi, de părere că Manchester City va câștiga iar Premier League

Publicația The Sun și-a întrebat cititorii care va fi echipa care va triumfa în această stagiune de Premier League, iar lupta a fost strânsă. Două echipe au fost despărțite de numai două procente. Tot Manchester City este văzută favorită la campionat, fiind votată într-un procent de 32.5 la sută.

Arsenal a primit 30.5 la sută din voturi, iar cotată cu șansa a treia a fost Manchester United, cu 17 la sută din voturi. Surprinzător, pe listă nu a fost trecută Liverpool, dar s-au aflat printre opțiuni Chelsea, care a primit 4.8 la sută, și Tottenham, cu 4.1 la sută.

A mai existat opțiunea ”altă echipă”, votată în procent de 11.2 la sută.

Radu Drăgușin, rezervă la debutul Premier League

Meciul dintre Leicester și Tottenham, din prima etapă a noului sezon de Premier League, s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. Radu Drăgușin a rămas rezervă în echipa lui Tottenham, care a condus.

A marcat pentru 1-0 în minutul 29, prin Pedro Porro, dar Leicester a egalat în partea secundă, prin Jamie Vardy. Atacantul de 37 de ani a puncat în minutul 57.