FOTO Cine vine antrenor la Manchester United? Răspunsul inteligenței artificiale

Cine vine antrenor la Manchester United? Răspunsul inteligenței artificiale Anglia

Tottenham a umilit-o, pe Old Trafford, pe Manchester United, scor 3-0, iar în Anglia se vorbește de plecarea lui Erik ten Hag.

Formația lui Radu Drăgușin a deschis scorul prin Brennan Johnson (minutul 3), iar Manchester United a rămas în zece jucători din minutul 42, după eliminarea lui Bruno Fernandes. După pauză, au marcat și Kulusevski (minutul 47) și Solanke (minutul 77), iar la finalul partidei a început să se vorbească despre plecarea lui Erik ten Hag de la Manchester United.

Gareth Southgate va fi noul antrenor al lui Manchester United, conform inteligenței artificiale

Se pare că următoarele două meciuri vor fi decisive în ceea ce privește soarta lui ten Hag, chiar dacă acesta a declarat că nu ia în calcul plecarea, să își dea demisia. Rămâne de văzut ce se va întâmpla, dar jurnaliștii britanici au întrebat inteligența artificială cine va fi noul antrenor al lui Manchester United.

Răspunsul a venit: Gareth Southgate!

Southgate este liber de contract după terminarea Euro 2024, când Anglia a pierdut finala cu Spania (1-2), locul rămas vacant fiind ocupat momentan de Lee Carsley, selecționerul naționalei U21.

Gareth Southgate, liber de contract din vară

Gareth Southgate (54 de ani) a evoluat ca fundaș central la Crystal Palace (1988-1995), Aston Villa (1995-2001) și Middlesbrough (2001-2006) și are 57 de selecții și două goluri pentru naționala Angliei. Ca antrenor a fost sub contract cu Middlesbrough (2006-2009), Anglia U21 (2013)-2016) și Anglia (2016-2024).

În palmaresul de jucător are două trofee EFL Cup și o finală de Cupa UEFA (2005-2006), iar ca antrenor a câștigat Toulon Tournament (2016), a jucat finalele Euro 2020 și Euro 2024 și a ocupat locul al treilea în UEFA Nations League (2018-2019).

A primit oferta de prelungire, dar Gareth Southgate a refuzat naționala Angliei

Gareth Southgate era selecționerul Angliei din septembrie 2016. În mandatul său, naționala a obținut 64 de victorii, 20 de meciuri s-au terminat la egalitate, iar 18 dueluri s-au încheiat cu înfrângerea britanicilor. La scurt timp după ce s-a termina finala Euro 2024, presa din Anglia a avansat mai multe nume pentru postul de selecționer, dar funcția este ocupată de interimarul Lee Carsley.

Acum, Southgate poate reveni repede la treabă, dacă îi va lua locul lui Erik tehn Hag la Manchester United.