Ipswich town - Liverpool Ed Sheeran Ipswich town Liverpool Anglia
Data publicarii: Sambata 17 August 2024, 16:27
Data actualizarii: Sambata 17 August 2024, 16:27

Meciul dintre Ipswich Town și Liverpool, din prima etapă de Premier League, s-a încheiat cu scorul de 0-2.

Liverpool s-a deplasat pe ”Portman Road” pentru primul meci din acest sezon de Premier League. Partida a marcat și debutul oficial al lui Arne Slot pe banca echipei de pe Anfield.

Ipswich Town - Liverpool 0-2. ”Cormoranii”, victorie fără emoții pe ”Portman Road”

După 0-0 la pauză, Liverpool a tranșat disputa în partea secundă. Diogo Jota a înscris primul gol al partidei în minutul 60, din pasa lui Mohamed Salah, iar apoi același Mohamd Salah a închis tabela la 2-0 cinci minute mai târziu.

De la meci nu a lipsit nici Ed Sheeran (33 de ani), fan înfocat al celor de la Ipswich Town. Celebrul cântăreț nu a putut rata debutul echipei sale în Premier League, dar a plecat la pauză pentru a ajunge la concertul pe care-l va susține la Belgrad în această seară.

Pentru Liverpool urmează și primul meci al sezonului de pe teren propriu, împotriva celor de la Brentford. De partea cealaltă, Ipswich Town se pregătește pentru un alt meci dificil, împotriva campioanei Manchester City.

Ed Sheeran: ”Nu-mi trimiteți sugestii de transferuri sau tactici”

Chiar înainte de primul meci al sezonului, artistul a anunțat oficial că a cumpărat un pachet minoritar de acțiuni la clubul său de suflet, fără drept vot. Vrea doar să contribuie financiar la echipa de pe ”Portman Road”.

”Sunt foarte încântat să anunț că am cumpărat un procentaj mic de acțiuni la Ipswich Town. Este visul oricărui fan al fotbalului să fie patron la clubul pe care-l susține și mă simt recunoscător pentru această oportunitate.