Cole Palmer a devenit primul jucător din istoria Premier League care marchează patru goluri în prima repriză a unui meci. Palmer a reușit performanța impresionantă în doar 20 de minute, înscriind în minutele 21, 28, 31 și 41.

Istoria a fost scrisă! Cole Palmer, record de nebătut stabilit în Premier League

Această performanță îl plasează într-un club exclusivist alături de legendele Chelsea, precum Didier Drogba, Frank Lampard și Jimmy Floyd Hasselbaink, care au marcat trei hattrick-uri pentru club în Premier League.

Venit la Chelsea de la Manchester City în 2023, Palmer s-a impus rapid drept unul dintre cei mai eficienți jucători din Premier League. Cu doar 39 de meciuri pentru Chelsea, el a contribuit la 43 de goluri, o performanță pe care niciun alt jucător din campionat nu a atins-o într-un timp atât de scurt, depășindu-i pe Erling Haaland (39) și Ollie Watkins (34).

Valoarea lui Cole Palmer a crescut considerabil, fiind acum cotat la 80 de milioane de euro, potrivit site-urilor de specialitate, față de 18 milioane, suma la care era cotat când a ajuns la Londra.

Meciul cu Brighton s-a încheiat la pauză cu scorul de 4-2 pentru Chelsea, toate golurile echipei gazdă au fost înscrise de Palmer.