Data publicarii: Joi 11 Iulie 2024, 17:01
Data actualizarii: Joi 11 Iulie 2024, 17:02

Bayern Munchen l-a achiziționat pe Matthijs de Ligt în 2022, pentru suma de 67 milioane de euro.

Matthijs de Ligt, unul dintre cei mai în vogă fundași europeni, ar fi ajuns la un acord cu formația engleză Manchester United, anunță Matthijs de Ligt said yes to Manchester United (footmercato.net)

Matthijs de Ligt se va reuni cu Erik ten Hag

Suma menționată de sursa citată se învârte undeva în jur de 45 milioane de euro.

În momentul scrierii acestui articol, cota de piață estimată de site-urile de specialitate pentru stopperul neerlandez este de 65 milioane euro.

La doi ani de când a semnat cu nemții, timp în care și-a trecut în cont 73 de apariții și a reușit să marcheze cinci goluri, fundașul este pe cale să își schimbe iarăși clubul.

Produs de Ajax Amsterdam, fundașul central neerlandez a evoluat pentru reprezentativele U17, U19 și U21 ale lui "lăncierilor", ca în 2017 să pășească la nivel de seniori pentru trupa din Amsterdam, unde a fost antrenat chiar de tehnicianul "diavolilor roșii", Erik ten Hag.

La naționala Țărilor de Jos, Matthijs de Ligt și-a făcut debutul în martie 2017, sub comanda lui Danny Blind, la 17 ani și șapte luni.

De atunci, stoperul a fost convocat de 45 de ori și, mai mult, a reușit să marcheze și două goluri.

Olanda, OUT de la EURO!

Olanda, cu de Ligt pe banca de rezerve, a cedat în fața naționalei "Celor Trei Lei", în a doua semifinale a turneului final din Germania.

Meciul a debutat cu un șoc pentru Anglia, când în minutul 7, Xavi Simons a deschis scorul pentru Olanda, după ce a profitat de o eroare a lui Declan Rice.

Englezii au avut câteva ocazii de a egala, iar în minutul 18, Harry Kane a transformat un penalty și a dus scorul la 1-1.

În prima repriză, Anglia a fost aproape de a prelua conducerea prin Phil Foden, dar încercările acestuia au fost respinse de pe linia porții de Denzel Dumfries și de bara transversală.

A doua repriză a început cu o serie de ocazii pentru Olanda, dar portarul englez, Jordan Pickford, a fost într-o formă de zile mari, reușind să respingă șuturile puternice ale lui Virgil van Dijk și Xavi Simons.

În minutul 80, un gol al lui Bukayo Saka a fost anulat pentru offside și scorul a rămas egal.

Totul s-a schimbat în minutul 90, când Ollie Watkins a marcat golul decisiv, execuție care a asigurat victoria Angliei cu 2-1 și le-a asigurat locul în marea finală.