Paradoxul Jamie Vardy. Are un meniu neindicat sportivilor, dar la 37 de ani face spectacol în Premier League. Ce consuma la pauza partidei cu Tottenham, în care a marcat Anglia

Atacantul Jamie Vardy joacă la Leicester de mai bine de un deceniu, din 2012 mai exact.

Deși a ajuns la 37 de ani, Jamie Vardy este cel mai important nume din istoria lui Leicester, o legendă în activitate pentru fani. A fost jucător important în sezonul trecut, când a reușit să readucă echipa în Premier League, dar a punctat deja în prima divizie din Anglia, cu Tottenham, luni seară, într-un meci terminat 1-1.

Jamie Vardy, meniu neindicat pentru un sportiv, dar a marcat pentru Leicester în Premier League

Atacantul Jamie Vardy a avut un parcurs uluitor în fotbalul britanic, o poveste de succes care va fi ecranizată într-un film biografic. Cariera de fotbalist a lui Vardy e una cu totul atipică, el făcând saltul în Premier League de la o echipă de liga a cincea la acea vreme, Fleetwood Town, Leicester plătind pentru el, în vara lui 2012, o sumă record, de aproximativ un milion de lire sterline.

• Paradoxul Jamie Vardy 1

A început în forță noua stagiune de Premier League, deși are 37 de ani, și a marcat încă din prima etapă, într-un duel încheiat la egalitate pentru Leicester, 1-1, contra echipei lui Radu Drăgușin, Tottenham.

Jamie Vardy a revenit cu gol în Premier League, la 37 de ani!

La o zi după meci, presa din Anglia a decis să publice ”meniul” special pe care îl are Jamie Vardy, iar pentru partida cu Tottenham a ”consumat” trei cutii de energizant, un espresso dublu și o omletă cu brânză și șuncă. Energizantul poate că nu este recomandat sportivilor, dar atacantul a băut unul chiar și la revenirea pe teren după pauză, fiind surprins pe tunelul de acces de un cameraman aflat în zonă.

”Văd vârsta doar ca pe un număr. Cât timp voi continua să am grijă de mine și cât timp picioarele mă vor ține în antrenamente și în meciuri, atunci voi continua cât mai mult timp posibil.

Nu aș spune că fac ceva diferit. Încă încerc să fac aceleași lucruri. Dar principalul lucru este că mă ocup de recuperare, la maximum. Am tot ce îmi trebuie la acasă.

Marți va fi o sesiune de recuperare la terenul de antrenament, apoi merg acasă și o continui”, a spus Vardy, citat de The Sun.

Jamie Vardy, legenda echipei Leicester: 190 de goluri în 446 meciuri

În peste 12 ani petrecuți la Leicester, Vardy a adunat 464 de meciuri, 190 de goluri și 66 de pase decisive. A cucerit și trei trofee, Premier League (2016), FA Cup (2021) și Supercupa Angliei (2022). În 2016 a fost desemnat fotbalistul englez al anului, an în care a cucerit și titlul de cel mai bun jucător din Premier League.