FOTO Pep Guardiola, un car de nervi în derby-ul cu Arsenal. Motivul pentru care aproape a distrus un scaun de pe banca de rezerve

Pep Guardiola Arsenal guardiola nervi Manchester City Anglia
Data publicarii: Duminica 22 Septembrie 2024, 19:53
Data actualizarii: Duminica 22 Septembrie 2024, 19:59

Derby-ul dintre Manchester City și Arsenal, cel mai așteptat meci al anului în Premier League, a stat sub semnul tensiunii încă din startul lui, iar Pep Guardiola (53 de ani) a oferit un moment atipic la mijlocul primei reprize, când a lovit violent cu piciorul unul dintre scaunele băncii de rezerve.

Marele meci al weekend-ului în fotbalul european a început de la 1-0 pentru City grație unui gol semnat de Haaland, a continuat cu accidentarea vedetei Rodri, în minutul 21, dar și cu o controversă care a atras o reacție ciudată a managerului catalan de pe Etihad Stadium.

Guardiola și un gest cum oferă rar

Imediat după ce l-a pierdut pe Rodri, pretendent la Balonul de Aur, Pep s-a văzut egalat în minutul 22, când italianul Calafiori a înscris superb, cu stângul, de la marginea careului de 16 metri. Un moment petrecut înaintea golului l-a scos din minți pe marele antrenor spaniol.

Arsenal a beneficiat de un fault la mijlocul terenului, arbitrul Michael Oliver nu a fluierat restartul jocului, dar fundașul Gabriel s-a grăbit să repună mingea în joc și l-a lansat excelent pe Gabriel Martinelli. Acesta a pasat inspirat în spate, de unde Calafiori a înscris primul gol al carierei în Premier League, cu un șut imparabil pentru Ederson.

Imediat, fotbaliștii lui City s-au năpustit asupra arbitrului de centru pentru a-i reproșa reluarea jocului fără ca Oliver să fluiere, iar supărarrea le-a fost împărtășită și de către omul care-i conduce de pe banca tehnică. Iritat de modul în care a primit golul, Guardiola a izbit violent un scaun aflat pe banca de rezerve, fiind aproape să-l lovească și pe unul dintre colaboratorii săi.

Nu avea să fie ultimul moment tensionat al primei reprize. După ce Gabriel a punctat pentru 2-1 în minutul 45+1, belgianul Leandro Trossard a fost trimis mai devreme la cabine (minutul 45+8), primind al doilea galben pentru că a lovit mingea după fluierul lui Oliver. O decizie contestată îndelung, de această dată de către fotbaliștii lui Arsenal.