Pep who? Antrenorul lui Chelsea a egalat un record stabilit de Guardiola acum opt ani

Pep Guardiola Chelsea enzo maresca Premier League Anglia
Data publicarii: Duminica 22 Septembrie 2024, 10:43
Data actualizarii: Duminica 22 Septembrie 2024, 10:44

Enzo Maresca, antrenorul lui Chelsea, a intrat în istoria Premier League după ce a egalat un record deținut de fostul său mentor, Pep Guardiola.

După victoria categorică cu 3-0 în fața celor de la West Ham, Maresca a devenit primul antrenor, după Guardiola, care câștigă primele sale trei meciuri în deplasare din Premier League.

Chelsea a arătat o formă excelentă în meciul cu West Ham, în care a dominat partida de la început până la final. Nicolas Jackson a deschis scorul în minutul 4, profitând de o repunere rapidă din lovitură liberă a lui Jadon Sancho.

Jackson a înscris "dubla" până la pauză, transformând o pasă perfectă de la Moises Caicedo. În repriza a doua, Jackson a devenit pasator și l-a servit pe Cole Palmer, care a marcat pentru 3-0 în minutul 47.

Această victorie l-a ajutat pe Maresca să atingă un record impresionant: primul antrenor care câștigă primele sale trei meciuri în deplasare din Premier League de la Guardiola în 2016.

Chelsea este acum într-o formă de zile mari, cu cinci victorii consecutive în deplasare, un record pe care nu l-au mai atins din decembrie 2021, când echipa era antrenată de Thomas Tuchel.

În urma acestui rezultate, Chelsea se află pe locul patru în Premier League, cu 10 puncte după cinci etape, la egalitate cu rivalii de la Arsenal, dar "tunarii" au un meci în minus.

Pentru londonezi acum urmează un meci în Cupa Ligii împotriva celor de la Barrow, echipă din liga a patra.

Partida se va desfășura pe stadionul "Stamford Bridge" din Londra, nu mai devreme de ora 21:45.