Performanță remarcabilă reușită de Manchester City, după victoria din Premier League! Ce bornă a stabilit Anglia

Etapa a șaptea din Premier League a avut un meci complicat pentru Manchester City.

Deținătoarea titlului s-a impus cu scorul de 3-2 în fața celor de la Fulham, iar cetățenii se află la un punct în spatele liderului, Liverpool.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 26, prin Pereira, iar Manchester City a revenit în avantaj după dubla lui Kovacic și reușita lui Doku. Finalul a fost unul intens după ce Fulham a redus diferența în minutul 88, prin Rodrigo Muniz, însă nu a reușit să și egaleze.

În urma acestui rezultat, Manchester City a ajuns la 50 de partide pe teren propriu de când nu a mai pierdut, în toate competițiile, din noiembrie 2022.

"A ruinat fotbalul". Acuzații la adresa lui Pep Guardiola

Tehnicianul de 53 de ani a ajuns la Manchester City în 2016, iar de atunci a cucerit 18 trofee alături de formația din Premier League, printre care șase titluri de campioană și unul în UEFA Champions League.

Fostul portar de la Manchester United și Everton, Tim Howard, este de părere că impactul antrenorului iberic nu este unul benefic asupra fotbalului.

"Cred că, cu ceea ce s-a întâmplat, din toate punctele de vedere, Pep Guardiola a ruinat fotbalul. I-a învățat pe toți că pot juca un fotbal sofisticat. Nu pot. Nu toată lumea poate face asta, trei echipe din lume se pot descurca foarte bine", a povestit fostul internațional american, în podcast-ul It's Called Soccer.