Pierluigi Collina critică arbitrul care a avut milă de Manchester United în duelul cu Liverpool: "Meciul trebuia prelungit!"

Pierluigi Collina Andy Madley Liverpool Manchester United Anglia
Data publicarii: Joi 09 Martie 2023, 22:47
Data actualizarii: Joi 09 Martie 2023, 22:46

Manchester United a fost spulberată în weekend de Liverpool, scor 0-7, în runda cu numărul 26 din Premier League.

Manchester United nu mai pierduse la o astfel de diferență încă din 1931, însă scorul putea fi și mai drastic, în cazul în care arbitrul ar fi prelungit corect partida, așa cum susține Pierluigi Collina.

Fostul mare central italian, în prezent șeful arbitrilor la FIFA, susține că, indiferent de scor, meciurile ar trebui prelungite atât cât este necesar, în funcție de întreruperile care au existat pe durata jocului. Așa s-a întâmplat la Cupa Mondială din Qatar, unde numeroase meciuri erau prelungite chiar și cu 10 sau mai multe minute.

În schimb, la meciul Liverpool - Manchester United 7-0, arbitrul Andy Madley a prelungit prima repriză cu un minut, iar pe cea de-a doua cu trei, mult prea puțin, în opinia lui Collina, care spune că meciul ar fi trebuit să treacă de minutul 100.

"Acest criteriu a fost stabilit clar, iar decizia ca meciurile de la Cupa Mondială să fie prelungite suplimentar a fost primită bine. Am văzut în weekend patru meciuri din Premier League care au durat peste 100 de minute. Alte două ar fi trebuit să aibă mai multe minute suplimentare, însă s-au încheiat 4-0 și 7-0, iar arbitrii au decis să nu mai prelungească atât de mult meciurile.

La Cupa Mondială am avut un meci, Spania - Costa Rica. Era 6-0 în minutul 90, iar al șaptelea gol putea fi foarte important în stabilirea grupei. De aceea este mereu important ca meciul să fie prelungit corect", a spus Pierluigi Collina, citat de Mirror.

Roy Keane, legenda lui Manchester United, a tras concluzii dure după măcelul de pe Anfield

Roy Keane a vorbit după ce fosta sa echipă, Manchester United, a încasat șapte goluri de la Liverpool și a evidențiat că seniorii trupei de pe Old Trafford au fost principalii vinovați.

„Nu am crezut niciodată că United a revenit la forma veche. Au avut câteva rezultate bune doar, iar Liverpool i-a penalizat și merită credite. Au fost decisivi și nemiloși. Au vrut să marcheze mai multe goluri. Seniorii au fost cei care au lăsat clubul la greu astăzi”, a spus Roy Keane pentru Sky Sports.