Fundașul dreapta se află în ultimele luni de contract, iar campioana Europei l-ar putea transfera gratis la finalul acestui sezon. Într-o situație similară se află alți doi lideri din vestiarul lui Liverpool: Virgil van Dijk (33 de ani) și Mohamed Salah (32).

Van Dijk și Salah ar putea rămâne la Liverpool

The Times scrie că oficialii lui Liverpool au devenit mai încrezători în ultimele zile că Virgil van Dikj și Mohamed Salah ar putea semna noi contracte. La fel ca Trent Alexander-Arnold, cei doi vor rămâne liberi la finalul acestei stagiuni. Dacă nu vor ajunge la un acord cu Liverpool în ultimul moment.

Mohamed Salah e de neoprit în acest sezon. Egipteanul a marcat 32 de goluri și a livrat 22 de pase decisive, în 43 de meciuri oficiale. El conduce în clasamentul golgheterilor din Premier League, cu 27 de reușite, cu șase în plus față de Erling Haaland (24 de ani).

Potrivit sursei citate, Liverpool și-ar dori ca cele două vedete să rămână pe Anfield până în vara anului 2027. În cazul lui Trent Alexander-Arnold speranțele sunt foarte mici. Presa din Spania scrie că acesta e aproape convins să accepte oferta de la Real Madrid.

Crescut la academia lui Liverpool, Trent Alexander-Arnold a fost promovat la prima echipă a clubului de Jurgen Klopp în 2016, iar de atunci a câștigat un trofeu UEFA Champions League, un titlu de campion în Premier League, două Cupe ale Ligii și un trofeu FA Cup.

Până acum, fundașul dreapta a strâns 349 de partide pentru Liverpool, reușind să marcheze de 22 de ori și să ofere 87 de pase decisive.

"Cormoranii", aproape de titlu în Premier League

În ciuda problemelor pe care le are conducerea cu unele vedete, echipa merge ceas în campionat. La primul sezon sub comanda olandezului Arne Slot (46 de ani), Liverpool conduce detașat în Premier League.

"Cormoranii" au 70 de puncte, după 29 de etape disputate. Arsenal se află pe locul 2, cu 58 de puncte. Nottingham Forest completează podiumul, cu 54 de puncte.

Arne Slot a fost aproape să câștige și Cupa Ligii Angliei la primul sezon în Regat. Liverpool a ajuns până în finală, dar Newcastle s-a impus în ultimul act, scor 2-1, pe Wembley.