radu dragusin Arsenal Martin Odegaard Tottenham Hotspur Anglia Radu Drăgușin / Sursa: Getty Images
Data publicarii: Miercuri 11 Septembrie 2024, 22:50
Data actualizarii: Miercuri 11 Septembrie 2024, 22:49

Radu Drăgușin se pregătește de un derby al Londrei.

Tottenham Hotspur, formația la care evoluează românul Radu Drăgușin, se pregătește să o "ia în primire" pe eterna rivală Arsenal, în cadrul etapei #4 din Premier League.

Partida se va disputa pe stadionul "White Hart Lane" din capitala Angliei, nu mai devreme de ora 16:00.

Mikel Arteta, tehnicianul "tunarilor", se confruntă cu o problemă majoră înainte de derby-ul cu Tottenham, deoarece căpitanul echipei Arsenal, Martin Ødegaard, s-a accidentat grav la gleznă în timpul meciului Norvegia – Austria din Nations League.

Ødegaard a fost schimbat în minutul 67 după o ciocnire cu Christoph Baumgartner și a fost văzut folosind cârje la întoarcerea la Londra.

Medicul echipei naționale a Norvegiei a confirmat că Ødegaard nu a suferit o fractură, dar este probabil să fie indisponibil pentru cel puțin trei săptămâni.

Această accidentare înseamnă că Ødegaard va rata cel puțin meciurile cruciale din Premier League împotriva lui Tottenham și Manchester City, precum și primele două partide din Liga Campionilor împotriva Atalantei și Paris Saint-Germain.

Fără creativitatea sa, Arsenal va trebui să se descurce fără una dintre piesele sale centrale, iar treaba lui Radu Drăgușin în defensiva "albilor" ar putea fi mult mai ușoară, dacă va prinde minute.

Înainte de etapa cu numărul patru, Tottenham ocupă poziția a 10-a în ierarhia Premier League, cu patru puncte, o victorie, un egal și o înfrângere.