FOTO Andrea Miklos, locul 5 în finala de la 400 m din cadrul Europenelor de atletism de la Roma

Andrea Miklos 400 m Europenele de atletism roma Atletism
Data publicarii: Marti 11 Iunie 2024, 09:28
Data actualizarii: Marti 11 Iunie 2024, 09:48

Campionatele Europene de la Roma se desfăşoară între 7-12 iunie.

Sportiva română Andrea Miklos s-a clasat pe locul al cincilea, luni seara, în finala probei de 400 metri, la Campionatele Europene de atletism de la Roma.

Miklos, calificată la Jocurile Olimpice, a fost cronometrată cu timpul de 50 sec 71/00, la egalitate cu britanica Laviai Nielsen (locul şase).

Medalia de aur a fost cucerită de poloneza Natalia Kaczmarek, în 48 sec 98/100, argintul a fost câştigat de irlandeza Rhasidat Adeleke, 49 sec 07/100, iar bronzul a revenit olandezei Lieke Klaver, în 50 sec 08/100. Pe locul al patrulea a sosit cehoaica Lurdes Gloria Manuel, 50 sec 52/100.

O medalie pentru România la Europenele de la Roma

România are o medalie de argint la Europenele de la Roma, obţinută de Joan Chelimo Melly la semimaraton.

România participă 23 de atleţi, 15 la feminin şi 8 la masculin, la a 26-a ediţie a Campionatelor Europene de atletism pentru seniori de la Roma, în perioada 7-12 iunie.

În finale, până în prezent, România a obţinut rezultatele: Joan Chelimo Melly – medalie de argint, Meringor Delvine Relin – locul 4,  Mădălina Sîrbu – locul 65, Nicolae Soare – locul 55, la semimaraton; Stella Rutto – locul 4 şi calificare la JO, la 3.000 metri obstacole; Diana Ion – locul 5 şi Florentina Iuşco – locul 9, la triplusalt; Rareş Toader – locul 7, la aruncarea grutăţii; Diana Maria Lătăreţu – locul 28, la 20 km marş.