Alessia Pop 10.000 m marș 5.000 m marș Campionatele Mondiale de atletism Under-20 de la Lima CS Giroc Chişoda Atletism
Data publicarii: Duminica 01 Septembrie 2024, 10:24
Data actualizarii: Duminica 01 Septembrie 2024, 10:31

Tânăra atletă a reușit un rezultat foarte bun la în Peru.

Sportiva română Alessia Cristina Pop (17 ani) s-a clasat pe locul al patrulea în proba de 10.000 de metri marş, vineri, la Campionatele Mondiale de atletism Under-20 de la Lima (Peru).

Pop a fost cronometrată cu timpul de 44 min 54 sec 321/00, nou record naţional la Under-20.

Medalia de aur a fost câştigată de chinezoaica Zhuoma Baima, în 43 min 26 sec 60/100, argintul a revenit compatrioatei sale Meiling Chen, înregistrată în 44 min 30 sec 67/100, iar bronzul a fost adjudecat de indianca Aarti, în 44 min 39 sec 39/100.

Reacția Federației Române de Atletism

”Alessia Pop, locul patru la 10.000 m marș cu un nou Record Național de U20

La numai 17 ani, cu toate că este doar cadetă, Alessia Cristina Pop (CS Giroc Chişoda/LPS Banatul Timişoara, antrenori Oana și Sorin Staicu) a fost a patra  la capătul unei curse dramatice de 10.000 m marș, din cadrul Campionatelor Mondiale rezervate juniorilor 1 (U20).

Competiție care se încheie mâine, la Lima. Alessia a  fost cronometrată în 44:54,32, ceea ce reprezintă un nou Record Național de U20.

Primele două locuri au aparținut Chinei, respectiv lui Zhuoma Baima (43:26,60 WU20L) și lui Meling Chen (44:30,67 PB). Pe cea de-a treia treaptă a podiumului a urcat indianca Aarti (44:39,39).

Felicitări!”, a postat Federația Română de Atletism pe pagina oficială de Facebook.

Alessia Pop, locul 4 la Mondiale la 10.000 m marș și medalie de argint la Europene la 5.000 m marș

Tot în această vară, în luna iulie, Pop a cucerit medalia de argint în proba de 5.000 m marş la Campionatele Europene de atletism Under-18 de la Banska Bystrica (Slovacia).

Atunci, românca a fost cronometrată cu timpul de 22 min 17 sec 22/100, fiind devansată de italianca Serena Di Fabio, 23 min 15 sec 07/100. Podiumul a fost completat de slovaca Petra Kusa, 23 min 15 sec 46/100.

România participă cu 19 atleți la Mondialele Under 20

La 3.000 metri, Alexandra Maria Hudea s-a clasat pe locul 13, în 9 min 28 sec 21/100.

Victoria a revenit atletei etiopiene Aleshign Baweke, în 8 min 50 sec 32/100, urmată în clasament de kenyana Marion Jepngetich (8:52.37) şi de o altă etiopiană, Marta Alemayo (8:53.64).

România participă cu 19 atleţi la Mondialele U20 de la Lima, nouă la masculin şi zece la feminin. Agerpres