Jakob Ingebrigtsen atletism atletism 3000 metri Ingebrigtsen record mondial record mondial Atletism Jakob Ingebrigtsen / Foto - Getty Images
Data publicarii: Luni 26 August 2024, 12:15
Data actualizarii: Luni 26 August 2024, 12:14

Jakob Ingebrigtsen a bătut un record vechi de 28 de ani.

Jakob Ingebrigtsen (23 de ani) a bătut recordul mondial în proba de 3.000 de metri cu peste trei secunde.

Ingebrigtsen a depășit recordul stabilit de Komen în 1996

Atletul norvegian este noul recordman mondial al probei de 3.000 de metri masculin, după ce a terminat cursa din circuitul Diamont League din Silezia (Polonia) cu timpul 7 minete - 17 secunde - 55 sutimi. Pe podium au mai urcat Berihu Aregawi (Etiopia / 7:21.28) și Yomif Kejelcha (Etiopia / 7:28.44).

• Jakob Ingebrigtsen / Foto - Getty Images

Acesta a bătut cel mai vechi record mondial din atletism, deținut de kenianul Daniel Komen (7:20.67) din septembrie 1996. În aceeași întrecere atletică, suedezul Armand Duplantis (24 de ani) a bătut recordul mondial la săritura în înălțime pentru a treia oară în acest an (6.26 metri).

Campion olimpic la 5.000 de metri, la Paris 2024

În acest an, nordicul a câștigat Oslo Diamond League (1.500m), medalia de aur la Campionatul European (1.500m), a îmbunătățit recordul european în proba de 1.500 metri la Monaco's Herculis Meeting (12 iulie) și a câștigat titlul olimpic în proba de 5.000 de metri, dar a terminat abia pe locul al patrulea la Paris 2024 în cursa de 1.500 metri.

Ingebrigtsen a devenit abia al treilea om din istorie, după legendarii Hicham El Guerrouj și Paavo Nurmi, care a cucerit titlul olimpic în probele de 1.500 și 5.000 de metri. Frații săi, Henrik (33 de ani / 1.500m, 1 milă, 3.000m, 2 mile, 5.000m) și Filip (31 de ani / 1.500m, 1 milă, 5.000m) sunt de asemenea atleți de performanță, medaliați la competițiile internaționale.