Asesoft, ca Lyon! Al saptelea titlu la Ploiesti!

Asesoft, ca Lyon! Al saptelea titlu la Ploiesti! Baschet

CSU Ploiesti a castigat cel de-al saptelea titlu national consecutiv, dupa ce a invins, joi, pe teren propriu, in meciul patru al finalei, formatia "U" Mobitelco Cluj, scor 72-67 (39-33).

In ultima lor sansa pentru a prelungi finala, clujenii au inceput hotarati meciul de joi, scor 6-9 (min. 4), dar n-au reusit sa mentina ritmul, platind tribut ratarilor copilaresti (20-13, prima pauza).

Sfertul secund a fost dominat de ambitia gazdelor, care trageau cu ochiul la medaliile de campioni din apropierea terenului, reusind sa-si pastreze avantajul si dupa 20 de minute, scor 39-33. Time-out-urile formatiei ploiestene din sfertul secund au fost conduse si de presedintele Alex Iacobescu.

"U" Mobitelco nu a cedat insa, 49-47 (min. 27), luptand pentru fiecare minge, dar si ratand in momente-cheie. Cateva infractiuni ale jucatorilor ploiesteni, trecute prea usor cu vederea de arbitri, nu au schimbat insa tabela nici la ultima pauza, 53-52.
La reluare, americanul Dykes a produs momentul meciului, marcand din slam-dunk peste capitanul ploiestenilor Virgil Carutasu, aducandu-si echipa in avantaj dupa 25 de minute, 53-54.

A urmat un fault neacordat pe atacul lui Thomson, de la "U" Mobitelco, iar Cepulis si-a facut datoria de la trei puncte, plus o libera, 57-54. Apoi, a inceput ruleta scorului, ambele echipe conducand la limita, in uralele sau huiduielile publicului (57-58, 65-63). Cel mai bun jucator al clujenilor, Kyndall Dykes, a egalat, cu trei minute inainte de final, 65-65, scor la care ambele echipe au "innebunit", ratand ca la nivelul juniorilor.
Miza si-a pus amprenta, ultimul minut fiind foarte disputat.

CSU Ploiesti s-a dus la 67-65, clujenii au ratat urmatorul atac, cand mai erau 50 de secunde de joc, dar au revenit la 68-67, cu 20 de secunde ramase din meci, moment in care antrenorul Arnautovici a cerut time-out pentru gazde. Sarbul Cuici a ratat ambele aruncari libere, iar Hargrove, cu 4 secunde ramase din joc, a transformat totul intr-o formalitate, profitand de greseala adversarilor, 72-67, punctand a patra victorie din finala a formatiei CSU Ploiesti si, automat titlul national.

Marcatori:
CSU Ploiesti - Hargrove 19 puncte, Carutasu 15, Cepulis 10, Griffith 8, Szijarto 8, Ilici 5, Blidaru 5, Burleson 2.

"U" Mobitelco Cluj - Dykes 21 puncte, Silvasan 13, Cuici 12, Medvedj 10, Chetreanu 7, Krstanovici 2, Thomson 2.

In primele trei meciuri, ploiestenii au castigat de doua ori in deplasare (77-76 si 113-111), si o data acasa, miercuri, cu 83-77. Pentru echipa CSU Ploiesti succesul de joi reprezinta castigarea celui de-al saptele titlu national consecutiv, la care se adauga si sase trofee ale Cupei Romaniei.

Meciurile trei si patru ale finalei s-au disputat sub spectrul suspendarii jucatorului ploiestean Catalin Burlacu, aflat sub o investigatie a Agentiei Nationale Anti-Doping. O proba recoltata jucatorului, la finalul meciului trei din primul tur al play-off-ului, cu BCMUS Pitesti, a fost pozitiva, ANAD luand decizia de a-l suspenda provizoriu, dar si de a-l audia joi dimineata.

Forul de la Bucuresti a stabilit apoi o noua audiere a baschetbalistului, cea finala, in care se va lua si decizia privind proba recoltata in 20 aprilie. Catalin Burlacu nu a avut drept de joc nici in meciul de miercuri, nici in meciul de joi. Jucatorul a fost supus unui alt test anti-doping in 4 mai, la finalul partidei din semifinale, cu Gaz Metan Medias, al carei rezultat a fost negativ, potrivit unei adrese remise joi, de ANAD, clubului ploiestean.

La finalul meciului trei al finalei, cate 10 jucatori din ambele echipe au fost supusi testelor anti-doping de catre ANAD, rezultatele urmand a fi comunicate in scris sportivilor in cauza si cluburilor lor, dar si federatiei, in minimum 10 zile.

In lunile februarie si martie au fost depistate alte doua probe pozitive in baschetul masculin romanesc, ale americanilor David Lawrence ("U" Mobitelco Cluj), respectiv Monty Mack (Steaua Bucuresti), dupa consum de cannabis.
Lawrence si-a ispasit pedeapsa de o luna de suspendare (martie), fiind si accidentat din cauza unei rupturi de ligamente incrucisate, si a plecat in urma cu o saptamana in SUA, pentru operatie. Monty Mack a parasit insa
Romania fara a se prezenta la audierea programata de ANAD, cazul sau fiind trimis spre WADA, agentia internationala de profil, si FIBA.

In consecinta, FR Baschet va impune tuturor cluburilor in sezonul viitor, ca legimtimarea oricarui jucator strain sa fie insotita si de un test anti-doping, efectuat la laboratorul din Romania.