CSM Oradea face spectacol în Champions League! Victorie fără drept de apel pentru formația lui Cristian Achim

CSM Oradea Caledonia Gladiators Champions League Cristian Achim Baschet
Data publicarii: Miercuri 18 Septembrie 2024, 11:01
Data actualizarii: Miercuri 18 Septembrie 2024, 11:05

CSM Oradea a reușit o victorie impresionantă în sferturile de finală ale turneului preliminar din Basketball Champions League.

Formația orădeană a învins categoric echipa scoțiană Caledonia Gladiators cu scorul de 90-59.

Meciul a avut loc marți seara, în Antalya, iar echipa antrenată de Cristian Achim a dominat partida de la un capăt la altul.

Vicecampioana României a demonstrat o formă excelentă, câștigând toate cele patru sferturi cu o diferență totală de 31 de puncte.

Cei mai buni jucători ai echipei orădene au fost Donatas Tarolis, care a contribuit cu 16 puncte și 5 recuperări, Kris Richard cu 15 puncte și 3 pase decisive, Sayeed Pridgett, 15 puncte și 3 recuperări, și Bogdan Nicolescu, care a adăugat 14 puncte și 8 recuperări. Kalif Young a dominat sub panou, reușind 10 recuperări și 8 puncte.

Echipa scoțiană, copleșită de ritmul orădenilor

Caledonia Gladiators nu a avut răspuns pentru agresivitatea și intensitatea CSM Oradea. Chiar dacă Tanner Stuckman, cu 16 puncte și 7 recuperări, și Isaiah Hill, cu 12 puncte, au încercat să mențină echipa britanică în joc, diferența de valoare și tactică a fost evidentă.

După această victorie răsunătoare, CSM Oradea se va confrunta cu PAOK Salonic în semifinalele turneului preliminar, joi, la ora 19:00, tot în Antalya.

Miza este uriașă: câștigătoarea turneului se va califica în grupele Basketball Champions League, în timp ce echipa care nu va reuși să se impună va continua parcursul european în FIBA Europe Cup.