MCM Targoviste, al noualea titlu din istorie!

MCM Targoviste, al noualea titlu din istorie! Baschet

MCM Targoviste a invins in deplasare la ICIM Arad, scor 65-57 (26-22), in meciul trei al finalei Diviziei A, si a reusit sa-si pastreze titlul national, al noualea din palmares.

Condusa cu 2-0 la general, formatia ardeleana a inceput in forta disputa de la Arad, avand 14-4 in primele minute.

A urmat o cadere in jocul echipei ICIM, care nu a putut sa mai marcheze niciun punct pana la prima pauza, astfel ca MCM Targoviste a trecut in avantaj, 14-16. Sfertul secund a fost si el foarte disputat, dar gazdele nu au reusit sa revina in joc, 22-26 dupa 20 de minute.

ICIM Arad a mai facut un efort in sfertul trei, apropiindu-se la 27-28 (min. 25), insa nu a putut tine pasul cu adversara, care s-a detasat mai intai la 9 puncte (29-37), pentru a se impune in final, cu 65-57.

Marcatoare:
ICIM Arad – Milovanovici 17 puncte, Graham 12, Stoenescu 10, Meszaros 6, Savici 5, Nagy 4, Orosz 3.

MCM Targoviste – Givens 25 puncte, Ogorodnikova 14, Boriga 10, Toma 8, Doron 4, Parau 2, Samburska 2.

In primele doua meciuri ale finalei, desfasurate la Targoviste, MCM s-a impus la scor, cu 92-55 si 78-54.

Cu scorul general de 3-0, formatia antrenata de Catalin Tanase si-a trecut in cont cel de-al noualea titlu national din palmares.

In finala mica, pentru medaliile de bronz, vicecampioana LMK Sf. Gheorghe a obtinut, tot marti, a doua victorie din cele trei meciuri programate, cu 77-64 (42-38), in deplasare, cu CSM Satu Mare. In primul meci, LMK Sf. Gheorghe a castigat cu 76-74, iar cu scorul de 2-0 la general a cucerit medaliile de bronz ale sezonului 2009-2010.

Sursa: Mediafax