Se aude imnul! Sahtior 2-2 Timisoara! Comenteaza aici meciul!

Se aude imnul! Sahtior 2-2 Timisoara! Comenteaza aici meciul! Calificari

La Timisoara canta imnul Ligii Campionilor! Gigel Bucur si ai lui au scapat nevatamati de la Donetk! Poli a reusit un 2-2 in deplasarea de la echipa lui Lucescu si asteapta meciul retur, unul care se anunta incendiar - in direct la ProTv, pe 5 august!

Rezumatul meciului pe site-ul ProSport.ro - CLICK AICI

Golurile Timisoarei au fost inscrise de Gigel Bucur, in minutele 20 si 81, in timp ce pentru Sahtior au punctat Gladki, in minutul 61, si Fernandinho, in minutul 86.

Echipa pregatita de Ioan Ovidiu Sabau a deschis scorul, 0-1, in minutul 20, prin Gigel Bucur. Jucatorul Parks a scapat liber pe partea dreapta, dupa un un-doi cu Arman Karamyan, atacantul Gigel Bucur a primit balonul la centrul terenului de la jucatorul costarican si l-a invins pe portarul Piatov.

In minutul 61, Sahtior egaleaza, scor 1-1, prin Gladkiy, care a trimis mingea cu capul in poarta, dupa o centrare a lui Darijo Srna.

Timisoara a inscris din nou, in minutul 81, tot prin Gigel Bucur, care, la un contraatac al timisorenilor, a scapat spre poarta lui Piatov, l-a intors de doua ori pe Kucher si, ramas singur cu goalkeeperul ucrainenilor, a tras sec la coltul scurt.

Sahtior a restabilit egalitatea cinci minute mai tarziu, scor 2-2, cand portarul Pantelimon nu a putut retine un sut puternic al lui Fernandinho.

Sahtior: 30. Piatov - 33. Srna, 5. Kucher, 32. Ischenko (27. Chygrynskiy '46), 13. Sevchuk (21. Gladki '46) - 3. Hubschmann, 7. Fernandinho - 11. Ilsinho, 8. Jadson, 22. Willian - 17. Luiz Adriano (77. Aghahowa '81). Antrenor: Mircea Lucescu.

Timisoara: 29. Pantilimon - 2. Bonfim, 28. Cisovsky, 6. Nibombe, 10. Art. Karamyan - 11. Arm. Karamyan, 5. Alexa (7. Stancu '71), 55. Bourceanu, 77. Curtean - 18. G. Bucur (23. Cl. Ionescu '90+1), 9. Parks (27. Magera '27). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.

Cartonase galbene: Ilsinho '76 / Alexa '37, Artiom Karamyan '39, Bourceanu '74, Magera '75

Arbitri: Eduardo Iturralde Gonzalez (central) - Roberto Diaz Perez Del Palomar, Javier Aguilar Rodriguez (asistenti) - Javier Estrada Fernandez (rezerva), toti din Spania

Antrenorul echipei Sahtior, Mircea Lucescu, a urmarit partida din tribune, dupa ce a suferit o interventie chirurgicala la inima.

Returul dintre cele doua echipe este programat pe 5 august, la Timisoara.

LIVE TEXT
FLUIER final! Timisoara reuseste un rezultat istoric la Donetk!!
Min 93: Sahtior executa slab un corner si aproape am scapat! Fanii canta deja si se bucura pentru rezultatul meciului!
Min 93: Timisoara in pericol!! Pantilimon scoate la limita un sut de la distranta al lui Hubschman!
Min 92: Claudiu Ionescu reuseste sa tina mingea departe de poarta, insa nu primeste fault la o cazatura.
Min 91: Intra Claudiu Ionescu in locul lui Bucur!
Min 89: Jadson bate un corner in careu, fundasii nostri resping si plecam pe contraatac. Bucur a fost oprit usor insa de fundasii adversi
Min 86: Gol Sahtior! Fernandinho patrunde pe centrul terenului si suteaza direct in poarta de la 20 de metri! 2-2!
Min 84: Bucur este angajat din nou perfect in careu, mingea cade insa pe un adversar iar romanii cer insistent penalty. Arbitrul a facut semn ca jocul sa continue!
Min 81: Intra
Aghahowa in locul lui Luiz Adriano!
Min 80: GOOL Timisoara!!! Gigel Bucur loveste din nou pe contraatac!! Atacantul timisorean a scapat pe dreapta a intors un adversar de mai multe ori si a marcat in poarta Sahtiorului!!!
Min 78: Magera incearca sa puna presiune de unul singur pe adversari, insa faulteaza in atac.
Min 76: Si Magera este avertizat.
Min 74: Ilsinho primeste si el galben.
Min 73; Bourceanu primeste cartonasul galgen dupa o intrare dura asupra unui adversar.
Min 72: Bonfim il scapa din nou pe Gladkiy din marcaj, acest suteaza periculos, insa portarul nostru este la post! Pantilimon l-a luat de gat pe fundas pentru greselile sale.
Min 72: Jadson patrunde in careu si suteaza, Pantilimon scapa mingea in corner.
Min 71: Dan Alexa este inlocuit de Stelian Stancu!
Min 70: Scapam din nou!! Fernandinho trimite cu capul pe langa poarta la un corner!
Min 69: Magera il cauta pe Bucur cu o centrare, insa trimite in aut de poarta.
Min 68: Gladkiy patrunde in careu, suteaza, insa Pantilimon este la post!
Min 67: Bara Sahtior! Jadson executa aproape perfect o lovitura libera de la 25 de metri direct in bara!
Min 66: Sahtior pune din nou presiune pe Timisoara! Jucatorii nostri nu reusesc sa iasa din propria jumatate.
Min 63: Srna centreaza in careu, insa fundasii Timisoarei sunt la post de data asta.
Min 62: Timisoara repune repede de la centru si Bourceanu suteaza, insa prea slab.
Min 61: Gol Sahtior! Gladkiy, introdus la pauza, i-a luat fata lui Bonfim in centrul careului la o lovitura libera si l-a invins pe Pantilimon cu o lovitura simpla de cap!
Min 60: Artiom Karamian faulteaza dur la centrul terenului, insa scapa de al doilea galben.
Min 59: Magera centreaza in careu pentru Bucur, insa mingea este prea tare si ii pune pe adversari pe contraatac.
Min 58: Fernandinho preia frumos pe piept la 20 de metri si suteaza, insa mult peste.
Min 55: Aparatorii nostri ii fac fata cu greu lui Gladkiy. Acesta a patruns din nou in careu, insa a fost blocat de Alexa.
Min 54: Willian centreaza periculos in careu pentru Gladkiy, acesta preia lung si ii permite lui Pantilimon sa ii ia fata. Portarul nostru nu retine si este faultat de adversar.
Min 53: Bourceanu centreaza in careul advers, insa aparatorii adversi resping.
Min 50: Timisoara iese pe contraatac, Bourceanu obtine o lovitura libera pe care Curtean a executat-o in zid!
Min 50: Sahtior face sah-mat apararea Timisoarei. Dupa un schimb rapid de pase intre brazilienii lui Sahtior, Luiz Adriano a sutat in bara lui Pantilimon!
Min 49: Willian suteaza de la 16 metri lateral dreapta, insa Pantilimon retine in doi timpi.
Min 47: Jadson rateaza incredibil! Acesta suteaza direct de la 17 metri, insa Pantilimon respinge magistral!
Min 46: Sahtior incepe si repirza secunda in atac! Ilsinho suteaza putin peste de la 20 de metri!
Min 46: Secundul lui Mircea Lucescu, Alexandru Spiridon efectueaza schimbari la pauza: Intra Chygrynskiy in locul lui Ischenko si Gladkiy in locul lui Shevchuk.
Dupa un minut de prelungiri, arbitrul fluiera finalul primei reprize. Poli conduce cu 1-0 prin golul reusit de Bucur, in minutul 20!

Min 44: Willian patrunde in forta pe partea stanga si suteaza, putin pe langa poarta lui Pantilimon!
Min 40: Momente bune ale Timisoarei. Jucatorii lui Sabau au reusit sa tina mingea ctaeva minute departe de poarta. O centrare a lui Artiom Karamian spre Magera a fost stopata usor de fundasii adversi.
Min 39: Artiom Karamian vede cartonasul galben.
Min 38: Bucur scapa din nou pe contraatac insa alege sutul in blocaj in locul unei pase la Curtean si faza se stinge.
Min 37: Sahtior pune presiune din ce in ce mai mare pe echipa noastra!
Min 36: Srna suteaza puternic din lovitura libera, insa Pantilimon respinge cu greu in corner.
Min 35: Srna executa o lovitura libera in zid iar arbitrul cere repetarea.
Min 34: Timisorenii scapa din nou singuri pe contraatac, insa arbitrul fluiera offside la Magera.
Min 32: Ucrainienii pun din ce in ce mai multa presiune pe Timisoara, insa apararea noastra rezista. Contraatacurile nu au rusita insa.
Min 30: Centrarea lui Srna este blocata de Artiom Karamian si timisorenii pleaca pe contraatac, insa acesta este stopat repede.
Min 29: Jadson patrunde periculos in careu, insa e oprit de Alexa
Min 28: Bucur pierde usor sansa unui nou contraatac.
Min 26: Parks s-a accidentat si este inlocuit de Magera!
Min 24: Jadson il lanseaza periculos pe Ilsinho in careu, insa acesta nu reuseste preluarea.
Min 23: Ocazie mare Sahtior. Adriano nu a reusit sa reia din careu, dupa o gafa mare a apararii noastre!

Min 20: GOOOL Timisoara!! Parks scapa pe dreapta, ii paseaza excelent in centru lui Bucur care inscrie!!!

Min 17: Fernandinho suteaza insa direct in bratele lui Pantilimon!
Min 17: Nibombe il faulteaza pe 20 de metri pe Luiz Adriano. Lovitura periculoasa!
Min 14: Arman Karamian centreaza in careu, insa portarul retine.
Min 13: Artiom Karamian se resimte dupa o lovitura in figura primita de la Srna.
Min 11: Luiz Adriano rateaza ocazia meciului!!! Atacantul primeste mingea in centrul careului, suteaza din prima, insa mingea trece milimetric!!
Min 10: Bourceanu stopeaza un cotraatac cu fault asupra lui Jadson.
Min 9: Srna suteaza, insa slab.
Min 6: Bucur il faulteaza pe Ischenko. Lovitura libera pentru Sahtior.
Min 5: Meci nebun din start. Luiz Adriano suteaza insa fara efect pe tabela.
Min 4: Timisoara iese la atac. Parks suteaza spre poarta, insa nu nimereste!
Min 4: Fernandinho il faulteaza pe Bourceanu.
Min 3: Sahtior incepe ca din tun. Fernandinho suteaza, insa Pantilimon este la post!