"Dublă" pentru Andrea Compagno în China! La câte goluri a ajuns fostul atacant de la FCSB

Andrea Compagno FCSB superliga chineza Tianjin Jinmen Tiger Campionate externe
Data publicarii: Duminica 11 August 2024, 17:32
Data actualizarii: Duminica 11 August 2024, 17:31

Andrea Compagno continuă să impresioneze în Superliga chineză.

Fostul atacant de la FCSB s-a dovedit a fi un adevărat golgheter pentru Tianjin Jinmen Tiger. În etapa cu numărul 23, Compagno a fost din nou eroul echipei sale, pentru care a contribuit decisiv la victoria cu 3-2 în fața celor de la Zhejiang Professional.

Andrea Compagno rupe porțile în China! La câte goluri a ajuns fostul atacant de la FCSB

Cele două echipe și-au dat întâlnire duminică, la prânz, pe stadionul "Olympic Sports Center" din Tianjin. Meciul a început excelent pentru Tianjin Jinmen Tiger, care a condus cu 2-0 la pauză datorită dublei reușite de Compagno. Italianul a deschis scorul în minutul 27, când avea să transforme un penalty, iar în minutul 39 a punctat din nou din acțiune.

• Andrea Compagno, la Tianjin Jinmen Tiger / Foto: Enorth

Deși oaspeții au încercat o "remontada" în repriza secundă, când reușeau să reducă din diferență prin Leonardo în minutul 62, gazdele au răspuns imediat prin Ademi, care a înscris pentru 3-1 în minutul 63. Scorul final a fost stabilit rapid, în minutul 65, când Owusu-Sekyere a marcat pentru Zhejiang Professional.

Andra Compagno, locul patru în topul golgheterilor!

Cu această dublă, Andrea Compagno a ajuns la un total impresionant de 16 goluri în acest sezon și ocupă în prezent locul patru în clasamentul golgheterilor din Superliga chineză. Mai mult, ex-atacantul FCSB a înscris șase goluri în ultimele cinci meciuri.

Cum arată clasamentul Superligii Chinei

Echipa italianului se află pe locul 8 în clasament, cu 30 de puncte acumulate după 23 de etape.