Maradona nu ar fi ajuns ‘mano de Dios’ iar Franta nu ar fi mers la Mondialul din Africa de Sud. DECIZIA in urma careia ia nastere fotbalul modern: Campionate externe

Presedintele FIFA a anuntat inceputul fotbalului modern. Sepp Blatter sare in ajutorul arbitrilor si introduce tehnologia in fotbal.

Fotbalul nu va mai fi niciodata la fel. Proba video va fi introdusa pentru a elimina greselile de arbitraj.

"Trebuie sa ajutam arbitrii cumva, este momentul ca proba video sa fie introdusa si in fotbal. Sunt sisteme care combina acuratetea, viteza, iar deciziile lor nu pot fi contestate. Suntem gata sa folosim aceasta tehnologie.", a declarat Sepp Blatter pentru Bild.

Greselile de arbitraj au pornit scandaluri uriase insa au creat eroi care nu vor muri niciodata. Fotbalul a evoluat iar interesele si banii nu mai pot permite astfel de intamplari. Proba video ii va ajuta pe arbitri sa nu mai greseasca.

Franta nu ar fi ajuns la Mondialul din 2010

Irlanda a ratat calificarea la Campionatul Mondial din 2010, dupa ce a pierdut la general, scor 1-2, in fata Frantei.

Dupa 0-1 in tur, pe teren propriu, irlandezii au egalat rezultatul general in retur, in Franta, si asa s-a intrat in prelungiri. Insa acolo, francezii au marcat, in minutul 103, prin Gallas, la capatul unei faze a lui Henry, care s-a ajutat clar de mana pentru a tine mingea in joc, si s-au calificat la Mondialul din Africa de Sud.