Messi, la cutite cu Maradona! Argentina acuzata de furt! CM 2010

Presa de scandal din Argentina vorbeste despre 'razboiul' dintre Messi si Maradona.

Vezi golul lui Palermo pentru Argentina si bucuria NEBUNA a lui Maradona

Tatal lui Messi este furios pe modul in care jucatorul Barcelonei este tratat la nationala si dezvaluie ca Maradona nici nu mai vorbeste cu el.

'Aici esti 1% din ce esti la Barcelona' si 'Leo s-a stins pana nu s-a mai vazut' au fost  frazele care s-au auzit la vestiare dupa meciul de pe stadionul lui River cu Peru.

Presa peruana l-a acuzat pe arbitrul bolivian Rene Ortube ca a favorizat Argentina in meciul, de sambata, de pe teren propriu, cu Peru (2-1), din preliminariile CM-2010, zona sud-americana, prin acordare unui gol dubios gazdelor si refuzarea a doua penaltiuri pentru oaspeti,.

"Aceasta este un jaf!", a tritat, duminica, cotidianul Todo Sport, in vreme ce publicatia Peru21 a scris: "Ne-au furat".

"Taranul Evo ne-a furat meciul", a notat tabloidul Ojo, referindu-se la presedintele bolivian Evo Morales, care se afla in relatii incordate cu omologul sau din Peru, Alan Garcia.

Potrivit ziarelor peruane, arbitrul bolivian nu a dorit prima data sa acorde penalti pentru oaspeti, in minutul 57, atunci cand un sut a lui Norberto Solano s-a lovit, in careul de 16 metri al gazdelor, de cotul fundasului argentinian Gabriel Heinze, care insa avea bratele lipite de piept, iar apoi centralul a refuzat sa dea 11 metri pentru Peru in urma unui fault in careul argentinian la ultima faza a meciului.

De asemenea, sursele citate au notat ca atacantul Martin Palermo se afla in pozitie de ofsaid cand a marcat golul victoriei Argentinei, in prelungirile jocului (90+2).

Aceasta victorie a permis Argentinei sa urce pe locul 4 in zona sud-americana, ultima pozitie ce aduce calificarea directa la CM-2010, inainte ultimul joc din preliminariile, de miercuri, cu Uruguay.