GALERIE FOTO Reacția lui Pele. Pe cine a felicitat după finala Cupei Mondiale

Reacția lui Pele. Pe cine a felicitat după finala Cupei Mondiale CM 2022

Argentina a cucerit Cupa Mondială după ce în finala de la Doha, duminică, a învins Franța, scor 3-3 (4-2 d.l.d.).

Singurul jucător care a câştigat de trei ori Cupa Mondială (1958, 1962, 1970), "Regele" Pele i-a felicitat pe Lionel Messi şi Kylian Mbappé după incredibila finală a Cupei Mondiale, câştigată de Argentina împotriva Franţei. "Diego zâmbeşte acum", a mai scris Pele, referindu-se la Diego Maradona, care s-ar fi bucurat pentru succesul Argentinei.

Mesajul lui Pele

"Fotbalul continuă să-şi spună povestea, ca întotdeauna, într-un mod pasionant. Messi a câştigat prima sa Cupă Mondială, aşa cum a meritat parcursul lui. Dragul meu prieten Mbappé a marcat patru goluri în finală (trei în 2022, unul în 2018). 

  • Pele 7

Ce cadou a fost să urmăresc acest spectacol pentru viitorul sportului nostru. Şi nu pot să nu felicit Marocul pentru campania incredibilă. E grozav să vezi Africa strălucind. Felicitări Argentinei! Diego zâmbeşte acum", a scris Pele pe Instagram.

Pele a urmărit finala din spital, unde este internat din 30 noiembrie pentru o infecţie cauzată de contaminarea cu Covid-19.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Pelé (@pele)

Argentina - Franța 3-3 (4-2 d.l.d.)

Argentina a început fantastic finala Campionatului Mondial din Qatar. Lionel Messi a deschis scorul din penalty (minutul 23), iar Di Maria a majorat diferența (minutul 36). Sud-americanii au controlat excepțional partida, până în minutul 80.

Francezii au beneficiat de o lovitură de pedeapsă, iar Kylian Mbappe a redus din diferență. Un singur minut mai târziu, starul lui Paris Saint-Germain a restabilit egalitatea și a trimis meciul în prelungiri.

Lionel Messi a readus-o pe Argentina pe culmile victoriei în minutul 108, dar același Kylian Mbappe a restabilit egalitatea și a ajutat „Cocoșul galic” să ajungă la loteria penalty-urilor.

Acolo, sud-americanii s-au impus catastrofal. 4-2 s-a terminat, după ce Martinez a parat lovitura lui Kingsley Coman, iar Tchouameni a trimis mult pe lângă poartă.

Argentina a devenit, astfel, campioana mondială la turneul final, ediția 2022, din Qatar!

Articol recomandat de stirileprotv.ro
Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!