Universitatea Craiova Josip Ilicic Maribor Conference League
Data publicarii: Joi 01 August 2024, 21:45
Data actualizarii: Joi 01 August 2024, 21:45

Veteranul Josip Ilicic (36 de ani) a marcat pentru Maribor în returul cu Universitatea Craiova, din turul 2 preliminar al Conference League.

După 0-2 în turul din Slovenia, Universitatea Craiova a început să spere la remontada din minutul 52, când Alexandru Mitriță a deschis scorul. Totuși, după mai puțin de un sfert de oră, Josip Ilicic a egalat.

Apărarea Craiovei, inexistentă! Veteranul Ilicic a marcat după ce Repas s-a distrat cu fundașii oltenilor

Golul lui Maribor a venit după un aut executat de sloveni din propria jumătate de teren. Mijlocașul Jan Repas a luat o cursă pe cont propriu, a trecut ușor de Alexandru Crețu, iar Takuto Oshima a ezitat să îl atace.

Repas și-a continuat cursa, a trecut mingea printre picioarele lui Sierra, a pătruns în careul oltenilor, iar Zajkov nu a reușit să îl blocheze. În cele din urmă, mijlocașul lui Maribor a scos la marginea careului pentru Josip Ilicic, care a marcat cu un șut din prima, mingea fiind ștearsă de goalkeeper-ul Laurențiu Popescu înainte de a intra în poartă.

Pentru Ilicic a fost primul gol marcat în acest sezon. Fostul atacant de la Fiorentina și Atalanta a decis în 2022 să revină în țara natală, la Maribor.