Căpitanul lui Pafos dezvăluie: "Jucătorii lui CFR Cluj au fost aroganți, însă noi le-am arătat pe teren!"

Căpitanul lui Pafos dezvăluie: Jucătorii lui CFR Cluj au fost aroganți, însă noi le-am arătat pe teren! Conference League

Echipa cipriotă Pafos a eliminat CFR Cluj în play-off-ul Conference League, după ce a învins cu 3-0 la returul de pe teren propriu și s-a impus cu 3-1 la general.

Pafos a condus cu 3-0 după doar 49 de minute scurse din manșa retur. Ciprioții au lovit de două ori în trei minute, în prima repriză, prin Jaja (28') și Goldar (31'), iar gazdele au avut un gol anulat în prelungirile primului act pentru un ofsaid. Imediat după pauză, defensiva lui CFR Cluj a cedat din nou. Boben l-a faultat în propriul careu pe Jaja, arbitrul a dictat penalty, iar Tankovic a transformat și a dus scorul la un neverosimil 3-0 pentru Pafos.

Jairo, căpitanul lui Pafos: "Unii jucători ai lui CFR Cluj vorbeau urât, au fost aroganți, însă noi le-am arătat pe teren"

Imediat după meci, Jairo (32 de ani), căpitanul brazilian al lui Pafos și cel mai experimentat jucător din lotul ciprioților, a evidențiat comportamentul "agresiv și arogant" al unor jucători de la CFR Cluj pe parcursul meciului retur.

"Suntem foarte fericiți că ne-am atins acest obiectiv și continuăm să scriem istorie. Trebuie să continuăm acest parcurs și să ținem cont și de meciurile din campionat. Cheia succesului? Faptul că ne-am dorit cu adevărat. Nu ne-am gândit în niciun moment că nu putem reuși.

Unii jucători ai lui CFR Cluj au fost agresivi, vorbeau urât și au fost aroganți, însă noi le-am arătat pe teren.

Nu am o preferință legată de adversarii pe care urmează să îi întâlnim în Conference League", a spus Jairo, după joc, potrivit Kerkida.

• Pentru Pafos, club înființat în urmă cu 10 ani, este o calificare în premieră în faza principală a unei competiții europene.

Eliminarea din Conference League poate reprezenta o gaură în bugetul celor de la CFR Cluj. O calificare ar fi adus în conturile clubului 2,9 milioane de euro, sumă la care se puteau adăuga și alți bani în funcție de rezultatele echipei din grupe.

O victorie în Conference League este recompensată de UEFA cu 500.000 de euro, iar un rezultat de egalitate cu 166.000 de euro.

CFR Cluj, pe locul cinci în Superligă

Eliminată din Conference League, CFR Cluj se concentrează acum pe lupta la titlu. În Superligă este pe locul cinci, cu zece puncte și un meci în minus față de majoritatea echipelor din campionat (cel amânat, cu Oțelul Galați).

În următoarea etapă din campionat, ardelenii vor avea parte de un test dificil, pe terenul fostei campioane Farul Constanța.