Ce a scris presa din Belarus după CFR Cluj - Neman Grodno 0-0: ”Mai bine decât s-au așteptat mulți!”

CFR Cluj neman Conference League
Data publicarii: Joi 25 Iulie 2024, 23:31
Data actualizarii: Joi 25 Iulie 2024, 23:31

CFR Cluj a remizat în Gruia cu Neman Grodno, scor 0-0, în prima manșă din turul doi preliminar al Conference League.

Jurnaliștii de la Belarus Football au reacționat la scurt timp după finalul jocului. Bielorușii au fost plăcuți impresionați de jocul echipei lor și au scris că meciul s-a încheiat cu un rezultat mai bun decât anticipau.

Presa din Belarus, după CFR - Neman 0-0: ”Totul a ieșit mai bine decât s-au așteptat mulți!”

Mai mult, presa din Belarus crede că Neman Grodno are șanse bune de calificare în turul trei preliminar din Conference League.

Grodno a început preliminariile din turul doi și au întâlnit-o pe CFR Cluj, o echipă care a jucat de multe ori în grupele cupelor europene. Totul a ieșit mai bine decât s-au așteptat mulți.

Prima repriză s-a încheiat la egalitate, lucru confirmat și de statistici 5-4 la șuturi, 2-1 în favoarea gazdelor la șuturile pe spațiul porții. Neman a amenințat poarta adversarilor o singură dată, dar cum! În minutul 20, Gulzhigit Alykulov a trimis la colțul lung al porții lui Sava, dar portarul a reușit să respingă.

În a doua parte a jocului, românii au fost mai activi și, imediat după ce au ieșit de la vestiare, au început să amenințe poarta oaspeților. La o fază, Neman a fost salvată de un ofsaid indicat de către arbitru. La finalul jocului, Maksim Belov a avut o fază care l-a transformat în candidat pentru omul meciului. Portarul a parat o minge trimisă cu capul de un adversar.

Neman a rezistat, iar, după primul joc, rămâne întrebarea echipei calificate în următorul tur. Totul se va decide săptămâna viitoare la Gyor, unde Grodno va juca meciul de pe teren propriu”, a scris presa din Belarus.