GALERIE FOTO CFR - Neman Grodno 0-0, în turul II preliminar din Conference League. Ghinion cât casa: două ocazii mari ratate pe final de echipa din Gruia și eroare de arbitraj

CFR - Neman Grodno 0-0, în turul II preliminar din Conference League. Ghinion cât casa: două ocazii mari ratate pe final de echipa din Gruia și eroare de arbitraj Conference League

Vicecampioana României a remizat joi seara, scor 0-0 în Gruia, cu vicecampioana din Belarus. Calificarea se joacă peste o săptămână, în deplasare.

CFR - Neman 0-0

• CFR Cluj a fost ţinută în şah de echipa belarusă Neman Grodno, 0-0, joi seara, pe Stadionul ''Dr. Constantin Rădulescu'' din Cluj-Napoca, în prima manşă din turul secund preliminar al competiţiei de fotbal Conference League.
  • Formaţia din Belarus a avut o ocazie bună pentru deschiderea scorului în minutul 20, la şutul lui Alykulov, respins de Răzvan Sava.

După numai un minut, Tachtsidis a reluat spectaculos centrarea lui Kamara, dar a trimis pe lângă poarta adversă. Pe final de primă repriză, în minutul 45+1, Tachtsidis a centrat foarte bine în faţa porţii, dar Bîrligea nu a ajuns la minge şi a fost 0-0 la pauză. Tot Bîrligea a şutat pe lângă poartă în minutul 47, iar o semnalizare eronată a unuia din tuşieri, în minutul 71, i-a privat pe clujeni de un penalti.

Final de meci în Gruia!

• Cfr Cluj Neman Grodno De La Ora 20 30 In Turul 2 Preliminar Din Conference League Trupa Lui Dan Petrescu 4

Min.90+3 OCAZIE CFR! Adiță Păun șutează mult peste poartă dintr-o poziție ideală, după ce rămăsese unu la unu cu goalkeeper-ul celor din Belarus!

Min.90+2 OCAZIE CFR! Mogoș reia excelent cu capul, de la 8 metri, dar portarul oaspeților are un reflex magnific.

Min.85 Au mai rămas cinci minute din timpul regulamentar și CFR macină în gol.

Min.75 Am intrat în ultimul sfert de oră. CFR mizează pe demarcările lui Peter Michael care a impulsionat atacul gazdelor de la intrarea sa.

Min.68 Petrescu a mai făcut o schimbare. L-a înlocuit pe Ciprian Deac cu Nkololo.

Min.65 După un început cu acțiuni bine desenate în terenul oaspeților, CFR a făcut un pas în spate și pare că nu mai găsește soluții să străpungă defensiva arțăgoasă a bielorușilor. Speranța vine din pasele lui Tachtisidis și, poate din inspirația lui Peter Michael. Atacantul a fost trimis de Petrescu în locul lui Bîrligea, care a ratat două mari ocazii pentru trupa din Gruia.

Min.47 OCAZIE CFR! Bîrligea șutează din unghi, dar mingea trece pe lângă poartă. CFR a început mai bine repriza a doua după ce în debutul meciului a fost dominată de oaspeți.

A început repriza a doua!

PAUZĂ în Gruia!

Min.44 OCAZIE CFR! Tachtsidis teleghidează mingea în careul mic, ideal pentru Bîrligea, însă atacantul gazdelor alege greșit. În loc să lovească balonul cu capul, jucătorul trupei din Gruia încearcă să împingă mingea în poartă cu vârful ghetei și ratează incredibil execuția.

Min.35 OCAZIE CFR! Muhar șutează înșelător, dar portarul oaspeților intervine cu siguranță. Am intrat în ultimele 10 minute ale actului inaugural, iar gazdele au început să pună stăpânire pe joc. În continuare, Daniel Bîrligea nu se poate desprinde din marcajul bielorușilor.

Min.33 OCAZIE CFR! Camara șutează periculos, însă mingea e respinsă în corner.

Min.30 Au trecut 30 de minute din meci și CFR nu găsește spații în defensiva celor de la Neman. Bîrligea e anihilat până acum, singurele pase luminoase sunt produse de grecul Tachtsidis. Camara face risipă de efort, însă ineficient. Cu o mare disponibilitate la efort, bielorușii pun presiune mai ales pe flancuri.

Min.21 OCAZIE CFR! Tachtsidis șutează din voleu, spectaculos, cu stângul, puțin pe lângă poartă. Prima ocazie pentru formația lui Dan Petrescu.

Min.19 OCAZIE NEMAN! Alykulov șutează plasat din interiorul careului, dar Sava se arcuiește și respinge.

Min.17 OCAZIE NEMAN! Pantia șutează peste poartă din lovitură liberă de la 20 de metri.

Min.5 Echipa din Belarus a început bine meciul și are posesia în terenul formației lui Dan Petrescu. Gazdele încearcă să dea lovitura pe contraatac. Ar putea fi ultima partidă pentru Răzvan Sava, care s-a înțeles cu o echipă din străinătate.

A început meciul de la Cluj-Napoca!

ECHIPELE DE START

CFR Cluj: Sava - Mogoș, Ilie, Boben, Camora - Muhar, Keita, Tachtsidis - Deac, Bîrligea, Kamara.

Neman: Bialou - Vasliyev, Sadaunichy, Parkhomenko, Pantia - Yakimov, Kozlov - Karpovich, Zubovich, Alykulov - Gweth.

Știrea inițială

CFR Cluj - Neman Grodno, prima manșă din turul 2 preliminar din Conference League, este LIVE TEXT pe Sport.ro de la ora 20:30.

”Zi de meci european în Gruia”, a postat clubul ardelean la debutul continental din acest sezon.

Vicecampioana României luptă pentru calificare împotriva vicecampioanei din Belarus, iar antrenorul Dan Petrescu a susținut, ca de obicei, că adversarul este unul foarte dificil.

Argumentul vechi de două decenii adus de Dan Petrescu când a vorbit despre Neman Grodno

"Despre adversarii CFR-ului mereu se scrie puțin față de ce se scriu despre alți adversari. Dacă zic eu de ei, după aia o să spună că nu știu ce am inventat. Nici nu mai știu ce să zic. Dacă zic adevărul, vă supărați sau sunt luat la mișto.

E o echipă care e în plin campionat, are 15 meciuri, joacă 4-4-2, e agresivă ofensiv șidefensiv. Antrenorul e de 8 ani la echipă. Vă dați seama, cred că el e patronul și cel care decide. Dacă stai 8 ani înseamnă că ai valoare. Ei n-au nimic de pierdut, sunt cu șansa a doua și, dacă nu dăm sută la sută, va fi foarte greu. Numai cu sută la sută avem o șansă să ne calificăm mai departe.

Grodno a jucat cu Steaua, dacă știți. Știți rezultatele, nu? 1-1 și 0-0 (n.r. - sezonul 2003-2004 din Cupa UEFA). Atunci era gol în deplasare, s-a calificat Steaua. Iar cu Soligorsk cât a fost scorul? 0-0, 1-0 (n.r - Șahtior Soligorsk - CFR Cluj, în preliminariile Conference League din sezonul 2022/2023).

Va fi la fel, un meci foarte, foarte greu. Eu sunt conștient de greutatea acestui meci. Sper să reușesc să transmit asta și jucătorilor", a spus Dan Petrescu, la conferința de presă.