OFICIAL Comunicatul emis de Corvinul după umilința cu Astana: ”Un oraș, o comunitate, o echipă”

Corvinul Hunedoara Astana preliminariile Conference League Conference League Florin Maxim / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Miercuri 14 August 2024, 19:52
Data actualizarii: Miercuri 14 August 2024, 19:51

Corvinul Hunedoara nu i-a făcut față Astanei și a pierdut cu 1-6 a doua manșă din turul 3 preliminar UEFA Europa Conference League.

În tur, formația dirijată de Florin Maxim a fost înfrântă la Sibiu cu 1-2. În retur, hunedorenii nu i-au mai făcut față clubului din Kazahstan, care a turat motoarele în special în actul secund și a eliminat-o pe Corvinul din cupele europene.

După meci, Corvinul Hunedoara a emis un comunicat pe rețelele social media în care a consemnat rezultatul, dar a și evidențiat faptul că echipa a pregătit documentele necesare pentru a obține dreptul de promovare în acest sezon.

”Din păcate, parcursul nostru european s-a încheiat în această seară, în Kazahstan, dar avem de învăţat după toate aceste partide! Clubul nostru merge mai departe, drept dovadă că, în tot acest timp, a pregătit documentaţia necesară pentru modificarea statutului şi a formei juridice care să ne permită obţinerea dreptului de promovare în primul eşalon.

În aceste condiţii, toate actele necesare vor fi depuse la Federaţia Română de Fotbal în timp util, pentru a fi analizate şi pentru a putea deveni club de drept privat. Drumul Corvinilor continuă! Un oraş, o comunitate, o echipă: Corvinu’!”, se arată în comunicatul hunedorenilor.

Geoffrey a deblocat tabela de marcaj în minutul 13, doar că taifunul s-a declanșat în actul secund. Astana a marcat cinci goluri: Tomasov (minutul 57), Geoffrey (minutul 68), Gripshi (minutul 73), Tomasov (minutul 76) și Astanov (minutul 84).

Velisar a marcat unicul gol al hunedorenilor, o bombă din bandă care l-a lăsat mască pe portarul gazdelor.

După umilința cu echipa din Kazahstan, formația dirijată de Florin Maxim părăsește cupele europene. Pentru Corvinul Hunedoara urmează meciurile din Liga 2 acum.