Corviniștii au reacționat imediat după catastrofa din preliminariile Conference League: ”Trebuie să recunoaștem”

Corvinul Hunedoara preliminariile Conference League Conference League Corvinul Hunedoara LOGO / Sursă Foto - Facebook Corvinul
Data publicarii: Miercuri 14 August 2024, 19:41
Data actualizarii: Miercuri 14 August 2024, 19:40

Corvinul a pierdut cu Astana, scor 1-6.

Hunedorenii au fost umiliți pe ”Almaty Central Stadium” cu 6-1 de FC Astana, în a doua manșă din turul 3 preliminar UEFA Europa Conference League. Corvinul a părăsit, așadar, cupele europene, după 2-8 la general.

Bogdan Apostu, impresar care colaborează cu Corvinul, a reacționat în urma eșecului cu Astana și a ținut să puncteze faptul că ar vrea să catalogheze înfrângerea drept un ”accident”, nu și un ”dezastru”.

”E greu să-mi găsesc cuvintele după un astfel de meci. E clar că e o mică catastrofă, n-aș spune neapărat un dezastru. L-aș cataloga mai degrabă ca pe un accident. E primul astfel de rezultat al Corvinului din istoria modernă.

Trebuie să fim sinceri și să spunem că asta e limita Corvinului, raportat la nivelul european. Am încercat să suplinim diferențele de valoare și buget, dar s-a putut doar până la un punct.

Jucătorii Corvinului au aceste limite, când sunt puși la un nivel la care n-au mai jucat niciodată, cedează. Dar nu trebuie blamați, au dat totul. Eu cred că diferența de valoare a fost compensată de dorință, dar asta merge până la un punct. A fost o victorie mai mult decât meritată a celor de la Astana.

Asta e situația, îmi pare rău, trebuie să fim alături de ei și la rău, cum am fost și la bine. Drumul a durat două zile, normal c-a avut importanță. Dar, să recunoaștem, n-a fost principalul motiv pentru greșelile individuale. Și ei au venit la Sibiu”, a spus Bogdan Apostu, potrivit DigiSport.

Geoffrey a deblocat tabela de marcaj în minutul 13, doar că taifunul s-a declanșat în actul secund. Astana a marcat cinci goluri: Tomasov (minutul 57), Geoffrey (minutul 68), Gripshi (minutul 73), Tomasov (minutul 76) și Astanov (minutul 84).

Velisar a marcat unicul gol al hunedorenilor, o bombă din bandă care l-a lăsat mască pe portarul gazdelor.

După umilința cu echipa din Kazahstan, formația dirijată de Florin Maxim părăsește cupele europene. Pentru Corvinul Hunedoara urmează meciurile din Liga 2 acum.