Corvinul continuă în Europa! Cine este adversara echipei lui Florin Maxim din Conference League

Corvinul Hunedoara Astana Florin Maxim Rijeka Conference League
Data publicarii: Joi 01 August 2024, 23:07
Data actualizarii: Joi 01 August 2024, 23:15

Corvinul Hunedoara a fost eliminată din Europa League după dubla cu Rijeka, însă divizionara secundă din România va continua în competițiile continentale.

Corvinul Hunedoara a luptat din nou pentru un rezultat european mare. După 0-0 la Sibiu, echipa lui Florin Maxim a cedat la limită în Croația contra celor de la Rijeka, 0-1, după un gol marcat de Dejan Petrovic, în minutul 12. Într-o partidă dominată de gazde, Corvinul a avut șansa egalării în minutul 76, însă experimentatul Sergiu Buș a ratat un penalty.

Corvinul Hunedoara va înfrunta Astana în Conference League

Corvinul Hunedoara este eliminată din Europa League, însă va continua în a treia competiție continentală, Conference League. Divizionara secundă va juca în turul 3 preliminar contra lui FC Astana, din Kazahstan.

Astana, locul 9 după 12 meciuri jucate în actuala ediție de campionat din Kazahstan, s-a calificat, joi seară, în turul 3 preliminar al Conference League, după ce a trecut la limită de moldovenii de la Milsami Orhei.

După 1-1 în Republica Moldova, Astana a câștigat returul de pe teren propriu cu 1-0. Unicul gol al meciului a fost înscris de croatul Marin Tomasov, în minutul 49.

Corvinul Hunedoara va înfrunta Astana, pe teren propriu, la Sibiu, în meciul tur, care e programat pe 8 august. Returul va avea loc în Kazahstan, o săptămână mai târziu, pe 15 august.

România rămâne cu 3 echipe în Europa

România rămâne cu trei reprezentante în competițiile europene. FCSB va juca în turul 3 preliminar UCL contra celor de la Sparta Praga (Cehia), în timp ce Corvinul Hunedoara și CFR Cluj vor evolua în turul 3 preliminar din Conference League, adversare urmând să fie Maccabi Petah Tikva (Israel), respectiv FC Astana (Kazahstan).

Universitatea Craiova a fost eliminată din Conference League după 3-4, la general, contra slovenilor de la Maribor.