VIDEO Coșmarul lui FCSB, ”OUT” din Europa! Cum a fost eliminată dramatic Silkeborg

Silkeborg Conference League FCSB Conference League
Data publicarii: Vineri 16 August 2024, 09:26
Data actualizarii: Vineri 16 August 2024, 09:26

Silkeborg a fost coșmarul celor de la FCSB în urmă cu doi ani, atunci când roș-albaștrii au pierdut ambele meciuri din grupele Conference League la o diferență uriașă.

Atât în tur, cât și în returul de pe Arena Națională, Silkeborg s-a impus în fața lui FCSB cu scorul de 5-0.,

Silkeborg a fost eliminată dramatic din Conference League

Totuși, în această stagiune, lucrurile nu au mai mers la fel de bine pentru gruparea daneză. Nordicii au fost eliminați în turul trei preliminar al Conference Leaague după ce au pierdut ”dubla” cu belgienii de la Gent.

În tur, cele două echipe au remizat, iar partida s-a decis în Belgia. Silkeborg a deschis scorul în minutul 33 prin Tonni Adamsen, însă Gent a egalat patru minute mai târziu prin Max Dean. Adamsen a reușit dubla după pauză, în minutul 51, când a transformat un penalty, iar totul indica spre o calificare a danezilor în play-off-ul competiției.

Totuși, belgienii au restabilit egalitatea în minutul 90+3 prin Omri Gandelman și au trimis jocul în prelungiri. Același Gandelman a punctat în minutul 118, iar Gent s-a calificat în play-off-ul Conference League, acolo unde o va întâlni pe Partizan Belgrad.

VIDEO Rezumatul meciului Gent - Silkeborg 3-2