Costel Gâlcă i-a dat replica lui Sorin Cârțu: ”Eu sunt antrenorul echipei!” + cum a prefațat returul cu Maribor

Universitatea Craiova Costel Galca Maribor Sorin Cartu Conference League
Data publicarii: Miercuri 31 Iulie 2024, 18:56
Data actualizarii: Miercuri 31 Iulie 2024, 18:56

Universitatea Craiova se va duela joi, de la 20:00, cu Maribor, în returul dublei din turul doi preliminar al Conference League.

În primul meci, Maribor s-a impus cu scorul de 2-0. Atunci, oltenii au rămas în zece jucători din minutul 31, după eliminarea lui Maldonado, iar cei de la Maribor au marcat ambele goluri în repriza secundă, mai întâi prin Repas (minutul 57) și mai apoi prin Jakupovic (minutul 88).

Costel Gâlcă a prefațat returul cu Maribor

Costel Gâlcă, antrenorul Universității Craiova, a luat parte la conferința de presă și a vorbit despre meciul cu Maribor, în care oltenii vor avea o misiune dificilă.

Craiova trebuie să marcheze de două ori pentru a trimite jocul în prelungiri, dar Gâlcă a mărturisit că are încredere totală în elevii săi că vor arăta o altă față în meciul din Bănie.

Antrenorul a transmis că a analizat foarte bine prima manșă și va încerca să elimine greșelile făcute pe terenul celor de la Maribor.

La meciul de mâine trebuie să avem agresivitate, intensitate, calitate în acțiuni atât în defensivă, cât și în ofensivă. Trebuie să avem o comunicare bună în teren, să fim o echipă compactă defensiv, să avem agresivitate și să se vadă din primul minut că vrem să întoarcem acest rezultat.

Știm că Maribor este o echipă bună, dar jucăm acasă, alături de suporterii noștri și sper să fie un factor important pentru noi acest lucru. Cred în echipa noastră, cred în calitatea echipei. Când suntem concentrați, când avem agresivitate, intensitate și când suntem sprijiniți de suporteri, cu siguranță vom face un meci bun și vom încerca să ne impunem din primul minut.

Nimic nu este ușor în fotbal. Trebuie să avem atitudine de la început, să ne dorim acest lucru. Trebuie să ne coordonăm foarte bine, să fim agresivi, să avem intensitate și să avem calitate în fiecare acțiune. Sper să iau cele mai bune decizii, depinde de mine să așez cel mai bun 11. E important pentru încrederea noastră să avem o progresie în jocul nostru și în rezultate.

E un test al atitudinii, al organizării tactice, al intensității, al agresivității. Îmi doresc să demonstrăm că putem trece, chiar dacă am făcut greșeli mari la Maribor. Trebuie să le eliminăm, la Cluj am stat mult mai bine în defensivă. Sper să facem un joc perfect pentru a întoarce rezultatul. Emoții sunt la fiecare meci, mai ales că trebuie să întoarcem un rezultat.

Îmi doresc ca echipa mea să facă un joc perfect. Nu trebuie să facem greșeli în apărare. Dacă vom avea această calitate, putem întoarce rezultatul. Sunt multe lucruri (n.r. pe care și le reproșează), s-a schimbat totul când Maldonado a luat cartonaș roșu. E greu de spus. Chiar și cu un jucător în minus, am stat destul de bine în teren. Normal că adversarul și-a creat ocazii, dar chiar și așa am avut ocazii să marcăm.

Din câte știu, atacantul lor nu s-a atacat vreo două zile, dar eu cred că Maribor ar trebui să se preocupe de jucătorii noștri, pentru că avem mulți jucători importanți care pot decide jocul, iar unul dintre ei este de față (n.r. arată spre Mitriță). Era normal să schimbăm la Cluj, pentru că ne interesează să aducem prospețime în echipă. Am făcut niște rotații. Meciul de la Cluj a ieșit foarte bine, îmi doresc ca și mâine să fie la fel. Cu siguranță nu vom mai face greșeli, sper să le facă ei”, a spus Costel Gâlcă la conferința de presă.

Replica dată de Costel Gâlcă pentru Sorin Cârțu

Antrenorul Universității Craiova a fost întrebat și despre criticile acide ale lui Sorin Cârțu la adresa sa, după rezultatul dezamăgitor din tur. Legendarul fotbalist al Științei i-a reproșat antrenorului felul în care a așezat echipa pentru meciul din tur.

Nu am ce să îi răspund, sunt antrenorul echipei, eu iau decizii, nimic mai mult”, a adăugat Gâlcă.