Cum a descris presa din Kazakhstan meciul FC Astana - Corvinul Hunedoara 6-1

FC Astana - Corvinul Hunedoara Corvinul Hunedoara FC AStana Conference League
Data publicarii: Miercuri 14 August 2024, 20:23
Data actualizarii: Miercuri 14 August 2024, 20:23

Meciul dintre FC Astana și Corvinul Hunedoara s-a încheiat cu 6-1.

După ce a pierdut cu 1-2 la Sibiu în fața echipei din Kazakhstan, Corvinul Hunedoara a sperat la un miracol pentru retur, dar a părăsit Europa cu o înfrângere dureroasă.

Astana n-a avut probleme cu divizionara secundă, pe care a învins-o la scor de tenis, 6-1. După meci, presa din Kazakhstan a descris în termeni duri meciul de la Almati.

Cum a descris presa din Kazakhstan meciul FC Astana - Corvinul 6-1

În play-off-ul UEFA Conference League, FC Astana va juca împotriva învingătoarei dintre St. Mirren (Scoția) și Brann (Norvegia). În tur a fost 1-1.

"Astana a zdrobit-o pe Corvinul și s-a calificat în play-off-ul Conference League", a fost titlul dat de publicația Runasport.

„Astana a dominat categoric meciul: 7-1 la șuturi, 57% posesie și cinci goluri marcate, în timp ce oaspeții n-au fost în stare decât să răspundă cu un singur șut cadrat pe poartă", a concluzionat sursa citată în articol.

Geoffrey a deblocat tabela de marcaj în minutul 13, doar că taifunul s-a declanșat în actul secund. Astana a marcat cinci goluri: Tomasov (minutul 57), Geoffrey (minutul 68), Gripshi (minutul 73), Tomasov (minutul 76) și Astanov (minutul 84).

Velisar a marcat unicul gol al hunedorenilor, o bombă din bandă care l-a lăsat mască pe portarul gazdelor.

După umilința cu echipa din Kazahstan, formația dirijată de Florin Maxim părăsește cupele europene. Pentru Corvinul Hunedoara urmează meciurile din Liga 2 și va încerca să se claseze pe un loc care asigură promovarea directă la finlul sezonului 2024-2025.