FOTO ȘI VIDEO De câte minute după debut a avut nevoie Goncalo Gregorio pentru a înscrie primul gol la noua echipă

Goncalo Gregorio Dinamo FC Noah preliminarii conference league Shkendija Conference League
Data publicarii: Duminica 14 Iulie 2024, 08:44
Data actualizarii: Duminica 14 Iulie 2024, 08:49

Atacantul portughez și-a făcut datoria pentru Dinamo în sezonul trecut, dar s-a despărțit de ”câini” în această vară.

Goncalo Gregorio s-a despărțit de Dinamo în această vară, deși în sezonul trecut s-a numărat printre golgheterii ”câinilor” (8 goluri și 2 pase decisive în 41 de meciuri jucate în toate competițiile).

La începutul acestei luni, atacantul portughez de 29 de ani a fost prezentat oficial de FC Noah, vicecampioana Armeniei, la care deja a debutat oficial, în preliminariile Conference League.

Gregorio a intrat în minutul 76 al întâlnirii cu Shkendija din turul 1 preliminar din Conference și, după doar 5 minute, a deschis scorul.

S-a terminat 2-0 pentru armeni, care au acum prima șansă la calificare în turul 2.

Goncalo Gregorio, prezentat oficial la FC Noah

”Continuăm să ne întărim ofensiva prin transferul lui Goncalo Gregorio!

Atacantul portughez și-a petrecut cea mai mare parte a carierei în țara natală. După ce a jucat la tineretul lui Belenenses, a avansat la prima echipă  și apoi a evoluat pentru Casa Pia, Leixoes, Vilafranquense și Pacos de Ferreira.

Fotbalistul de 29 de ani a ajuns la Noah de la Dinamo București, acolo unde a înscris 8 goluri în 41 de meciuri”, a postat clubul FC Noah.

Goncalo Gregorio s-a transferat la Dinamo în vara anului trecut, din postura de golgheter al unei formații de tradiție din Portugalia, Uniao Leiria, care atunci abia promovase în liga a doua.

Cu o cotă de piață de 400.000 de euro conform Transfermarkt, Goncalo Gregorio a evoluat în premieră în cupele europene cu noua sa echipă FC Noah.

Foto și video: FC Noah