Decizia drastică luată de Pafos chiar înaintea dublei cu CFR Cluj din play-off-ul Conference League Conference League

CFR Cluj s-a calificat în play-off-ul Conference League după ce a trecut în turul doi de Maccabi Petah Tikva, scor 2-0 la general.

Singurul obstacol rămas în calea ardelenilor spre calificarea în faza ligii au rămas ciprioții de la Pafos. Cele două meciuri sunt programate pe 22 și 29 august.

Pafos își amână meciul din prima etapă a campionatului înaintea returului cu CFR Cluj

Pafos s-a calificat cu mari emoții în play-off. Ciprioții au pierdut cu scorul de 1-2 prima manșă a dublei cu CSKA 1948 Sofia, însă au reușit să revină în retur. Până în minutul 90+7, tabela de scor a arătat 0-0, chiar dacă bulgarii au evoluat în inferioritate numerică de la finalul primei reprize.

Luckassen a reușit să înscrie în minutul 90+7 și a trimis jocul în prelungiri, unde ciprioții au mai punctat de două ori, prin Jaja (minutul 94), Anderson Silva (minutul 100), iar Daskalov a trimis balonul în propria poartă.

La scurt timp după ce au obținut calificarea în play-off-ul Conference League și au aflat că se vor duela cu CFR Cluj, ciprioții de la Pafos au luat o decizie drastică. Conform goal.philenews.com, ciprioții vor să își amâne meciul din prima etapă a campionatului cu Nea Salamis pentru a-și spori șansele de calificare în faza principală.

Partida dintre Pafos și Nea Salamis este programată pe 24 august, chiar între cele două partide cu CFR Cluj.

Pafos are un lot cotat de Transfermarkt la 23,6 milioane de euro, aproape de cel al lui CFR Cluj (21,7). Pafos a avut un singur jucător cipriot titular în meciul cu CSKA 1948 Sofia. Viitorea adversară a lui CFR Cluj are nu mai puțin de 25 de străini în lot, printre care șapte brazilieni și românul Vlad Dragomir.

Dan Petrescu: "Pafos a vrut să cumpere de la noi cu două milioane"

La finalul meciului cu Maccabi Petah Tikva, Dan Petrescu s-a arătat impresionat de lotul lui Pafos și de puterea financiară a clubului din Cipru.

"Sunt convins că play-off-ul e total diferit. Cu Pafos cred că se va juca. E plin de brazilieni acolo. Știu că au vrut să cumpere jucători de la noi cu două milioane. Înseamnă că au bani!

Patronul e din Rusia, au investit mulți bani și vor să ia campionatul în Cipru. Nici Sofia nu e o echipă slabă, vă dați seama că sunt dezamăgiți dacă au luat gol în minutul 90+7", a spus Dan Petrescu.