OPINIE Falimentul fotbalistic al antrenorului Dan Petrescu

Falimentul fotbalistic al antrenorului Dan Petrescu  Conference League

Caramavrov scrie despre eșecul umilitor al CFR-ului în fața unei echipe modeste din Cipru.

Înfiorătoare prestația vicecampioanei României în returul play-off-ului Conference League. Dan Petrescu a început meciul cum știe el mai bine, adică fricos, apărând acel 1-0 fragil din tur și lăsându-și adversara să controleze jocul.

Nicio idee în atac, nicio încercare de a înscrie și de a închide calificarea. Doar întâmplare în evoluția lui Tachtsidis și a coechipierilor lui. Vreo 25 de minute am crezut că se poate merge așa, cu 0-0, până la final, deși semnalele catastrofei ce avea să vină existaseră, anume greșelile de vis urât din debutul partidei.

• Dan Petrescu Revolutioneaza Echipa La Cfr Cluj Se Fac Schimbari Masive Fata De Sezonul Trecut 6

Și a mai venit o eroare de neînțeles, în minutul 28, când ciprioții au speculat o pasă greșită înapoi și au deschis scorul. Iar golul de 2-0 a fost și mai aiuritor, pentru că sistemul defensiv gândit de Dan Petrescu, sau ami degrabă negândit, lasă o gaură uriașă în mijlocul careului nostru.

Ok, s-a întâmplat, îmi spuneam, e timp berechet ca ai noștri să întoarcă meciul, să joace în primul rând ceva, să pună presiune, să ducă mingea spre careul advers.

Jenantă, penibilă, dezgustătoare...

Ei bine, nu s-a întâmplat asta, pentru că Dan Petrescu nu antrenase așa ceva. El pregătise această partidă la 0-0. A crezut că-i iese în fața unei formații pe care o lăudase excesiv și nejustificat, dar care e modestă, mediocră. Vă dați seama dacă Pafos, care a bătut cu 3-0, e mediocră, cum o putem numi pe CFR... Jenantă, penibilă, dezgustătoare în exprimare.

Ei, și din minutul 28 așteptăm reacția lui Dan Petrescu. Să schimbe ceva, chiar vreun jucător, oriunde, în defensivă, care a fost îngrozitoare, la mijloc – niște dulapuri pe rotile – sau chiar în atac. Ce mai aștepți la 0-2? Să-ți intre vreo minge în poarta adversă dintr-o deviere, dintr-o fază fixă norocoasă sau dintr-un penalty venit din cer?

Antrenorul ceferiștilor e blocat total de ce se întâmplă pe teren. Nici la pauză nu are vreo reacție genială. Îl înlocuiește pe Keita cu Djokovic. Adică nimic cu mai nimic. Adică nu vedem nicio schimbare în joc. Ba din contră! Vine repede și golul de 3-0 al gazdelor, în minutul 49, tot după o mare eroare defensivă.

S-a făcut singur statuie

13 minute de acum înainte, Petrescu e statuie, stabilopod. Toată lumea se întreabă ce așteaptă? De ce nu schimbă tactica, jucătorii, concepția? Ce fel de antrenor e ăsta? Cum să stai să privești că  echipa ta e călcată în picioare, iar tu să nu ai nicio idee, să nu faci nimic?

Fraților, s-a cam terminat cu stilul ăsta petrescian sau bursucian. Nu mai merge! Nu mai poți juca fotbal în ziua de azi doar prin contact fizic căutat cu disperare, prin faze fixe, pe care, apropo, nu a avut cine să le bată în lipsa lui Deac, prin cerșeli de penalty-uri. Chiar nu mai merge. Omul e depășit și nici nu își poate da refresh. O fi fost mare, nu zic nu, pentru campionatul românesc, dar s-a dus puiul cu ața.

Fotbalul de azi înseamnă altceva. Trebuie să-l joci în primul rând, trebuie să ai reacții rapide, trebuie să imprimi viteză, să mai cauți și poarta.

Ce a jucat CFR în Cipru înseamnă faliment. Falimentul fotbalului la mica ciupeală. Falimentul fotbalistic al antrenorului Dan Petrescu.