Fanii lui CFR Cluj l-au făcut praf pe Dan Petrescu după eliminarea din Conference League: ”Să-l lăsați în Cipru!” / ”Sper că și mandatul lui se oprește tot aici”

Data publicarii: Vineri 30 August 2024, 12:49
Data actualizarii: Vineri 30 August 2024, 12:49

După o prestație foarte bună în tur, atunci când CFR Cluj s-a impus cu 1-0 în fața lui Pafos în inferioritate numerică, pentru ardeleni a urmat o seară de coșmar.

În returul din Cipru, ardelenii au pierdut la scor de neprezentare, 0-3. Jaja a deschis scorul în minutul 28, iar Goldar a dublat avantajul lui Pafos trei minute mai târziu. Pe finalul primei reprize, gazdele au avut un gol anulat. După pauză, Tankovic a transformat un penalty și a stabilit scorul final.

Dan Petrescu, criticat dur de suporterii lui CFR Cluj

Eșecul din Cipru a însemnat finalul drumului celor de la CFR Cluj în competițiile europene în acest sezon, iar fanii nu au primit deloc bine acest rezultat.

În postarea prin care CFR Cluj anunța scorul partidei pe rețelele sociale, suporterii ardeleni și-au făcut loc în secțiunea de comentarii și au criticat dur echipa și, în principal, pe Dan Petrescu, despre care au spus că ar trebui să demisioneze.

Rușine! Am merita să ne luptăm anul ăsta la retrogradare, poate s-ar mi trezi unii să vadă cât de gravă e problema

Să sperăm că și mandatul lui Dan Petrescu se oprește tot aici

Nu vă mirați, acesta este nivelul fotbalului românesc și pe deasupra aducem toate epavele străine să ne reprezinte. Rușine, rușine, dezastru! Triplați lotul CFR-ului cu toți refuzații Europei

Sper că pe Petrescu îl lăsați în Cipru

După ce în tur faci un meci grozav în inferioritate numerică din cauza superstarului nostru, azi ați decis să oferiți șansa unei echipe din Cipru să își facă debutul în grupele unei competiții europene. E și asta o realizare, felicitări

Ne-au bătut prăzarii, pinguinii, acum ciprioții, așa umilințe nu am mai trăit de mult, să tot joci cu cei mai slabi fundași centrali din istorie și pe Ajeti nici să îl bagi în seamă, să îl folosești pe Munteanu cu Botoșani sau Slobozia în detrimentul cupelor europene. Să vedem ce facem cu 30 de jucători când în campionat nu putem folosi decât maximum 15 jucători. Rușinică CFR! Rușinică Dan Petrescu

Ar trebui să se termine și drumul domnilor fotbaliști Artean, Boben, Kresic, Camora, la CFR, asta în primă fază

Petrescu este principalul vinovat pentru această rușine. Bergodi ar fi fost o variantă mult mai bună pentru banca CFR-ului”, sunt doar câteva dintre zecile de comentarii ale fanilor ardeleni.

Ce a spus Dan Petrescu după Pafos - CFR Cluj 3-0

"Cred că Pafos a meritat calificarea. Bineînțeles, la meciul tur, dacă am fi primit penalty și era 2-0, cred că ar fi fost mai greu de întors un 2-0. Dar nu vrem să luăm din meritele lor și n-ar fi bine să dăm vina pe altcineva. Au jucat foarte bine.

Noi nu ne-am adaptat nici la teren, nici la vreme, nici la nimic. Am greșit din secunda 10 o pasă. Două cadouri în prima repriză. Practic au avut trei ocazii și două cadouri ale noastre. Ne-am trezit la pauză cu 2-0 și a fost foarte greu. Am schimbat și sistemul, dar n-a ajutat cu nimic. Se vedea că ei sunt mai bine decât noi.

Eu am avertizat înainte de a juca cu ei. Toată lumea zicea că așa fac eu mereu. Știu valoarea lor, le-am văzut toate meciurile. Sunt jucători de nivel foarte bun, au mulți străini foarte buni, au investit și cred că valoarea lor este mai mare decât a jucătorilor noștri, iar asta s-a văzut azi pe teren.

Fundașii noștri, în afară de Camora, n-au jucat în cupele europene până acum. Nici Mogoș, nici Boben, nici Kresic. Ei au fost în liga a doua și a treia din Italia, au venit aici, iar nivelul în Europa e puțin mai mare. S-a văzut că au făcut multe greșeli. Keita a făcut o greșeală incredibilă, n-avea voie să dea pasă la adversar în modul ăla. Practic, le-am dat primele două goluri, iar al treilea un penalty. Dacă faci greșeli, meriți să ieși din competiție, iar asta s-a întâmplat azi.

Eu zic că am avut ocazii. A fost șutul lui Korenica în prima repriză, a fost șutul lui Camora, iar din trei ocazii dacă marcam un gol era alt meci. La pauză le-am zis că e important să nu mai luăm. Putem da gol în ultimul minut, dar când s-a făcut 3-0 imediat, după o greșeală personală.. noi l-am studiat pe Jaja, le-am spus că e cel mai bun jucător. Am pus de 10 ori video cu el, dar dacă e mai bun n-ai ce să faci", a spus Dan Petrescu, la conferința de presă de după meciul din Cipru.