FC AStana Conference League Corvinul Hunedoara Conference League
Data publicarii: Miercuri 14 August 2024, 18:49
Data actualizarii: Miercuri 14 August 2024, 18:50

Urmărim și comentăm împreună meciul dintre FC Astana și Corvinul Hunedoara pe www.sport.ro și pe Facebook Sport.ro.

FC Astana - Corvinul Hunedoara 6-1

Minutul 90+1: Final de meci! Corvinul Hunedoara este eliminată cu 8-2 la general și încheie parcursul european.

Minutul 84: GOOL Astana! Astanov își trece și el numele pe lista marcatorilor după ce profită de o altă gafă în defensiva lui Florin Maxim. 6-1 pentru gazde și 8-2 la general.

Minutul 79: GOOOOL Corvinul Hunedoara! Mihai Velisar înscrie superb cu un șut din afara careului, la care portarul advers nu a putut să intervină.

Minutul 76: GOOL Astana! Tomasov reușește ”dubla” după o fază în care defensiva lui Florin Maxim a fost anesteziată.

Minutul 73: GOOL Astana! Nazmi Gripshi înscrie cu un șut imparabil în plasa laterală.

Minutul 68: GOOL Astana! Geoffrey reușește ”dubla” din pasa lui Kamara, iar Astana are un avantaj de 5-1 la general.

Minutul 57: GOOL Astana! Gazdele duc scorul la 2-0 prin căpitanul Martin Tomasov, care îl execută pe Lefter cu un șut cu exteriorul din interiorul careului.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+1: PAUZĂ! Corvinul este condusă cu 1-0 de FC Astana.

Minutul 26: Corvinul forțează golul egalizator! Bradu a șutat de la distanță, dar mingea a trecut peste poarta adversă.

Minutul 18: Vine și prima ocazie a Corvinului! Roger își încearcă norocul cu un șut pe jos, dar trimite mult pe lângă poarta adversă. Repunere din șase metri pentru Astana.

Minutul 12: GOOL Astana! Geoffrey profită de o greșeală gravă în defensiva Corvinului Hunedoara, scapă spre poarta lui Lefter și îl execută pe acesta cu un șut pe jos.

Minutul 1: Fluier de start în Kazakhstan! Corvinul Hunedoara luptă pentru o performanță unică în istoria clubului. Trebuie să întoarcă rezultatul de 1-2 din tur pentru a se califica în play-off-ul UEFA Conference League, acolo unde o așteaptă învingătoarea dintre St. Mirren (Scoția) și Brann (Norvegia). În tur a fost 1-1.

• FC Astana: Condric - Kazukolovas, Narochkin, Amanovic - Bartolac, Ebong, Grisphi, Vorogovskiy - Tomasov, Geoffrey, Camara
  • Rezerve: Ahanonu, Astanov, Basmonov, Beysebokov, Bystrov, Dosmagambetov, Kalaica, Karimov, Kuat, Osei, Seisen, Zarutskiy
  • Corvinul: Lefter - Roger, Manolache, Lica, Bradu - Hrezdac, Neacșa, Ubbink, Pîrvulescu, Buș, Lupu
  • Rezerve: Blaga, Câmpan, Cărăruș, Chukwu, Gîrbița, Grigore, Hergheligiu, Mitran, Pop, Predica, Velisar

Corvinul Hunedoara joacă în manșa secundă din turul trei preliminar UEFA Conference League, în deplasare, cu FC Astana.

În meciul de pe teren propriu, formația din liga secundă a fost învinsă cu scorul de 2-1, însă Florin Maxim a declarat că nu renunță la ideea ideea calificării în play-off-ul competiției.

Hunedorenii au deschis scorul prin Antonio Manolache și au intrat la vestiare în avantaj. Bucuria elevilor lui Florin Maxim avea să se diminueze în minutul 62, când Ousmane Camora avea să egaleze și avea să dispară de tot doar 18 minute mai târziu, când Chinedu Geoffrey înscria golul de 1-2, care a și blocat tabela.

"Nu vreau să par impertinent, dar am vorbit și am schimbat 2-3 impresii. Se poate întoarce rezultatul, dar nu putem pierde o minge la 80 de metri de poartă și să luăm gol. Este o problemă a noastră; avem tendința să ne retragem, dar când dai de un jucător cu calitate, asta se întâmplă. Ne vom regla, și chiar cred în calificare", a declarat Florin Maxim, la flash-interviuri, după meci.