Florin Prunea, categoric după eliminarea Universității Craiova din Conference League: ”Multă frustrare, multă supărare!”

Universitatea Craiova Florin Prunea Maribor Conference League Florin Prunea / Foto: PRO TV
Data publicarii: Joi 01 August 2024, 23:20
Data actualizarii: Joi 01 August 2024, 23:25

Universitatea Craiova a fost eliminată din Conference League după ce a pierdut dubla cu Maribor. După eșecul din tur (scor 0-2), oltenii s-au impus acasă, scor 3-2, însă nu a fost suficient pentru a obține calificarea.

Alex Mitriță a deschis scorul în minutul 52, dar Ilicic a restabilit egalitatea în minutul 68. Patru minute mai târziu, oltenii au făcut 2-1 după reușita lui Sierra. Slovenii au restabilit din nou egalitateaa în minutul 82 prin Jakupovic. Elvir Koljic a punctat și el în minutul 90+5, iar oltenii puteau trimite meciul în prelungiri, însă Ștefan Baiaram nu a reușit să devieze spre poartă un șut expediat de la distanță de Nicușor Bancu.

Florin Prunea: ”La Craiova problema este numai și numai la faza de apărare!”

Florin Prunea a reacționat după eliminarea Universității Craiova din Conference League. Fostul mare portar a remarcat problemele mari din defensiva oltenilor, în principal pe partea lui Nicușor Bancu.

În afară de erorile din apărare, Florin Prunea a avut cuvinte de laudă pentru ofensiva Universității Craiova, care a reușit să marcheze de trei ori și să își creeze ocazii periculoase la poarta adversă.

Multă frustrare la Craiova, multă supărare. Când marchezi trei goluri acasă și nu reușești treci mai departe, se adună destul de mult. Începuseră bine jocul, păcat, a venit al doilea gol care arată problemele astea mari pe care le avem pe faza de apărare.

Lipsa acestui fundaș stânga în fotbalul românesc o plătim din păcate și la nivel de echipă națională și la cel de club. La golul doi este o fază atât de simplă, o pasă lungă de 40-50 de metri, îl lași să preia și te duci cu el până în careu, trage acolo și vine golul doi.

Dacă nu venea acel gol, sunt convins că Universitatea Craiova avea șansa să revină. Au făcut un joc bun, nu poți să le reproșezi mare lucru, doar aceste greșeli în apărare, că au mai fost în afară de cele două goluri, încă două-trei faze. Ai șansa să marchezi din corner și după aceea vin din partea cealaltă.

Niște greșeli care arată clar că la Craiova problema este numai și numai la faza de apărare. În rest, au avut o prestație solidă, cu ocazii, au marcat de trei ori, au mai avut încă trei-patru ocazii. Când un jucător de 36 de ani este cel mai bun (n.r. Ilicic), eu cred că aici ai o problemă”, a spus Florin Prunea la Digi Sport.